Deti doplácajú na covid, kvôli lockdownom prišli o dôležitú schopnosť
- VČERA - 18:45
- Merced
Vedci sa pozreli na dlhodobé následky izolácie počas pandémie na spoločenské schopnosti detí. Zistili, že prišli o dôležitú schopnosť.
Školáci a škôlkari podľa vedcov prišli počas pandémie ochorenia covid-19 o dôležitú sociálnu schopnosť. Tvrdí to výskum publikovaný v žurnále Scientific Reports, podľa ktorého pandémia a s tou súvisiace lockdowny viedli k oslabeniu jednej z hlavných kognitívnych schopností u detí, ktoré dnes majú 5 rokov.
Deti podľa autorky výskumu a vývojovej psychologičky Rose Scottovej stratili schopnosť chápať, že iní ľudia sa môžu mýliť. Oslabenie chápania rozdielu medzi tým, čo si myslia iní, a tým, čo je realita, môže u detí viesť k problémom so začlenením do spoločnosti, spolupracovaním, komunikáciou a učením.
Vedci testovali deti pred lockdownom a po ňom. Pred pandémiou bolo 80 percent detí schopných prejsť testovaním pomocou bábok a skrytých hračiek, po lockdowne toto číslo kleslo na 63 percent, a u detí zo sociálne slabších vrstiev len na 51 percent.
Deti z chudobnejších rodín podľa vedcov počas lockdownu viac doplatili na stres rodičov z financií, menej času stráveného s rodičmi a viac času stráveného za obrazovkou mobilu či počítača.
Následky môžu byť dlhodobé
Ako uviedla Scottová s kolegami vo výskume, oslabenie kognitívnych schopností u detí môže mať následky aj v ich neskoršom živote. Schopnosť vnímať omylnosť iných ľudí a vcítiť sa do nich je podľa vedcov kľúčová pre vzťahy v škole a akademický úspech.
„Čo dieťa potrebuje, aby sa vedelo rozprávať s ostatnými v triede? Chce mať kamarátov, ale na efektívne spoločenské interakcie musí vnímať cudzie perspektívy. Musí napríklad naraz vnímať to, že niekto iný sa chce hrať niečo iné, a naďalej s ním komunikovať.“
Neskoršie testovanie detí v roku 2023 potvrdilo obavy vedcov, že u zasiahnutých detí naďalej pretrvávajú následky kognitívneho oslabenia, čo znamená, že s problémami by sa mohli stretávať až do budúcnosti.
Slovenský nultý poludník: Cez ktoré mestá prechádzal?
Slovensko malo v minulosti svoj vlastný nultý poludník. Jeho obdoby slúžili na viaceré účely.
Dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda slávi 70. narodeniny
Viac ako štvrťstoročie pôsobil Mikuláš Dzurinda na slovenskej politickej scéne, pričom v rokoch 1998 až 2006 stál dvakrát na čele vlády.
Milan Lasica, nestor inteligentného humoru a satiry, sa narodil pred 85 rokmi
Multižánrová tvorba Milana Lasicu, patrí k ojedinelým fenoménom slovenskej kultúry.
Skutočne ženy rozprávajú viac ako muži? Vedci overili teóriu s prekvapivým výsledkom
Už dlho panuje názor, že ženy rozprávajú viac ako muži. Teraz štúdia odhalila pravdu.