Kanaďania bojkotujú výrobky z USA a rušia cesty za hranice
- DNES - 13:55
- Ottawa
Kanaďania začali po uvalení ciel na kanadské výrobky bojkotovať americké produkty, niektorí rušia cesty do USA a Američania si vypočuli reakcie na kroky prezidenta Donalda Trumpa aj pri zápasoch v NHL či NBA. Informovala o tom agentúra Reuters.
Trump sľúbil uvalenie dovozných ciel na kanadské a mexické výrobky už počas predvolebnej kampane. Zrealizovanie toho prísľubu však mnohých Kanaďanov vzhľadom na geografické a kultúrne väzby prekvapilo. „Vyzerá to tak, že Trump sa rozhodol zmeniť svetový poriadok,“ povedal starosta kanadského mesta Windsor pri amerických hraniciach Drew Dilkens. „Je ochotný začať s najbližšími spojencami. Ak nemá problém urobiť to Kanade, čo urobí tým ostatným,“ položil si otázku.
Trump cez víkend nariadil zaviesť na kanadské produkty s výnimkou energetických 25-percentné dovozné clo. Na energetické produkty, ktoré sú pre mnohé americké rafinérie kľúčové, stanovil clo na úrovni 10 %. Kanadský premiér Justin Trudeau ihneď na to oznámil odvetné clá na americké výrobky v hodnote 155 miliárd kanadských dolárov (103,09 miliardy eur). Clá na produkty za 30 miliárd CAD začnú platiť od utorka 4. februára, čo je termín, keď začínajú platiť americké clá na kanadské tovary. Clá na výrobky za zvyšných 125 miliárd CAD vstúpia do platnosti do troch týždňov.
Premiér zároveň vyzval Kanaďanov, aby kupovali kanadské výrobky a aj dovolenky trávili doma. Jeho výzvu podporili aj politici na regionálnych úrovniach.
Doug Ford, premiér provincie Ontario, najľudnatejšej v Kanade, nariadil do utorka stiahnutie amerických produktov z obchodov štátom riadeného podniku LCBO (Liquor Control Board of Ontario), ktorá kontroluje distribúciu a predaj alkoholu v provincii. LCBO pritom každý rok predá americké víno, pivo, liehoviny a seltzery za takmer jednu miliardu USD (962,19 milióna eur).
Pridali sa aj bežní Kanaďania. Ken Lima-Coelho z Calgary povedal, že správy o uvalení ciel na kanadské výrobky viedli v jeho rodine k hrdosti na všetko kanadské. Syn si pred cestou do Európy plánuje na batoh prišiť kanadskú vlajku a dcéra skontrolovala, aké potraviny v kuchyni sú kanadské. Ako povedal, s režimom u susedov nemôžu urobiť nič, môžu však zmeniť výrobky, ktoré kupujú.
Američania pocítili hnev Kanaďanov aj počas zápasov NHL či NBA. Keď Ottawa Senators hostili hráčov Minnesota Wild, americkú hymnu vypískali. Rovnako pochodili aj basketbalisti z LA Clippers, ktorí v nedeľu (2. 2.) pricestovali na zápas s Toronto Raptors.
Premiér provincie Manitoba Wab Kinew síce vyzval na upokojenie vášní, pričom poukázal na históriu a rodinné väzby, mnohí Kanaďania však Trumpovi nevedia odpustiť už skoršie vyjadrenia o pripojení Kanady k USA. Jedným z nich je Mike Davies (64) z Britskej Kolumbie, ktorý už pred uvalením ciel vyzval ľudí na bojkot amerických produktov. Sám sa takto zariadil, pričom rodina zrušila aj návštevu známych v Severnej Karolíne. „Do USA určite nepôjdeme,“ povedal Davies.
Testovanie výrobkov z Temu odhalilo závažné bezpečnostné riziká
Testovanie výrobkov z čínskeho digitálneho trhoviska Temu odhalilo závažné bezpečnostné riziká. Uviedla to česká spotrebiteľská organizácia dTest.
Scholz avizuje protiopatrenia, ak USA zavedú clá pre EÚ
Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok vyhlásil, že ak USA zavedú dodatočné clá na tovar vyvážaný z Európskej únie, európsky blok prijme protiopatrenia.
Ak USA zavedú clá, Slovensko bude najzasiahnutejšou krajinou, tvrdí APZD
V prípade, že Spojené štáty americké pod vedením prezidenta Donalda Trumpa pristúpia k zavedeniu obchodných opatrení na Európsku úniu, Slovensko bude suverénne najzasiahnutejšou krajinou.
Fico: Je mojou povinnosťou robiť všetko pre to, aby išiel plyn aj z východu na západ
Ak chceme znížiť tlak na ceny plynu, ktorý je v Európe výrazne drahší ako inde, musí sa obnoviť tok tejto komodity aj z východu na západ.