SIS porušila práva Haščáka, rozhodol Ústavný súd
Slovenská informačná služba (SIS) nezničením nahrávok v kauze Gorila porušila základné práva finančníka Jaroslava Haščáka.
Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý zároveň prikázal SIS bezodkladne zničiť výsledky použitia informačno-technických prostriedkov z akcie Gorila týkajúce sa sťažovateľa.
Rozhodnutie prijal senát ÚS 29. januára na základe Haščákovej sťažnosti. Podľa súdu tajná služba porušila jeho právo dané ústavou na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života. K porušeniu jeho práv došlo aj podľa článkov Listiny základných práv a slobôd a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd. SIS má zničiť „výsledky použitia informačno-technických prostriedkov nachádzajúce sa v jej dispozícii, ktoré tvorí primárny materiál a sekundárny materiál týkajúci sa sťažovateľa“. Ide o nahrávky získané na základe rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave z 23. novembra 2005 a 18. mája 2006. SIS má o zničení sťažovateľa písomne informovať.
ÚS už predtým prikázal SIS zničiť nahrávky z akcie Gorila, a to na základe sťažnosti Zoltána Vargu, ktorého byt tajná služba v rokoch 2005 a 2006 pri operácii Gorila odpočúvala. Príkazy SIS na odpočúvanie Vargovho bytu v rokoch 2005 a 2006 odobril bratislavský krajský súd. Tieto rozhodnutia krajského súdu v minulosti ÚS zrušil ako nelegálne.
Haščákov advokát Martin Škubla v reakcii na najnovšie rozhodnutie ÚS uviedol, že ide o naplnenie rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Pripomenul, že Haščák viedol od roku 2014 so štátom civilný spor o zničenie výsledkov nahrávok v kauze. Podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR z 30. januára 2025 ochranu nárokov Haščáka má poskytnúť nie súd civilný, ale ústavný. „A túto právnu ochranu, ktorú J. Haščákovi neposkytli civilné súdy, mu napokon poskytol práve ÚS SR dnes doručeným nálezom,“ uviedol advokát.
Nález ÚS podľa Škublu ukladá povinnosti SIS a týka sa nielen sekundárnych materiálov, ale aj nahrávok, a hoci SIS tvrdí, že nahrávky skartovala, je treba vykonať nápravu aj vo vzťahu k dosiaľ nezničeným nahrávkam. "Pokiaľ sa ukáže, že niektoré z týchto materiálov unikli mimo SIS a má ich k dispozícii iný štátny orgán, bude povinnosťou týchto orgánov s nimi naložiť v súlade s predpismi o neoprávnenej manipulácii s utajovanými skutočnosťami podľa pokynov pôvodcu (SIS). Aj preto žiadame, aby obdobne ako v roku 2016 polícia odovzdala pôvodcovi (SIS) materiály, ktoré mohli pochádzať z akcie Gorila, aby si SIS mohla splniť zákonnú povinnosť ich zničiť," konštatoval Škubla.
Danko volá po členstve v Európskej únii a NATO v novej podobe
SNS je podľa jej lídra zástancom reformy Európskej únie a reformy spolupráce členských štátov v oblasti bezpečnosti.
LOZ vyzýva poslancov na prijatie dohodnutej legislatívy, odmieta dodatočné zmeny
Pokiaľ by sa legislatívu nepodarilo do konca februára schváliť, 3300 lekárov odíde k 28. februáru z nemocníc.
Poslanci za PS sa v úvode mimoriadnej schôdze nebudú prezentovať
Opoziční poslanci z hnutia PS sa v úvode mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k zdravotníckemu a stavebnému zákonu nebudú prezentovať.
V Jasnej zasahovali leteckí záchranári
Banskobystrická posádka leteckých záchranárov dvakrát zasahovala v pondelok v nízkotatranskom lyžiarskom stredisku Jasná.