Zdravotnícky návrh prinesie benefity i pacientom, tvrdí Šaško
Minister zdravotníctva odmietol argumenty opozície, ktorá tvrdí, že návrh neprináša pacientom žiadne pozitíva.
Legislatívna úprava súvisiaca s dohodou s lekárskymi odborármi môže priniesť benefity aj pacientom. Vyplýva to z vyjadrenia ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) v pléne Národnej rady (NR) SR počas diskusie k zákonu. Odmietol tak argumenty opozície, ktorá tvrdí, že návrh neprináša pacientom žiadne pozitíva. Pripomenul aj ďalšie benefity vyplývajúce z návrhu ako zvýšenie transparentnosti financovania a stabilizácia platu a pracovného času zdravotníkov.
„Kroky, predovšetkým pokiaľ ide o efektivitu financovania, znamenajú, že ak sa to spraví správne, a ja som presvedčený, že to správne vykonáme, tak tie zdroje sa buď ušetria, alebo zefektívnia, a tým pádom beneficientom bude pacient,“ poznamenal.
Šaško poukázal na to, že dohoda s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve spresňuje a rámcuje memorandum uzavreté s vládou Eduarda Hegera. Kritizoval opozičných poslancov, že keď boli vo vládnej koalícii, memorandum neplnili. „Až táto vláda spravila detailný odpočet. Mnoho z opatrení, ktoré ste tam dosadili a nespravili s nimi nič, sa teraz začínajú krok za krokom plniť,“ odkázal im.
Venoval sa aj kritike opozičníkov, ktorí upozorňovali, že zdravotníctvo nie je len o nemocničných lekároch. Minister pripustil, že memorandum sa venuje len jednej oblasti zdravotníctva, no aspoň v nej majú presný plán. Deklaroval, že sa budú venovať aj ďalším oblastiam. Prioritou sú podľa neho prevencia, vzdelávanie, ambulantný sektor a situácia týkajúca sa sestier a pôrodných asistentiek. „Sú to oblasti, ktorým sa konečne ideme systémovo venovať. Rokovania s odborármi stáli množstvo energie množstvo ľudí na ministerstve zdravotníctva, ale došlo k dohode,“ doplnil. Hovoril aj o ďalších krokoch, plánoch a zámeroch rezortu na zlepšenie zdravotníctva.
Parlament v stredu rokuje o zdravotníckom zákone súvisiacom s dohodou medzi vládou a lekárskymi odborármi. Uzavretím danej zmluvy sa podarilo zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3300 lekárov. Odborári trvajú na tom, aby parlament do konca februára legislatívu prijal, inak lekári, ktorí podali výpoveď, odídu z nemocníc.
Zomrel bývalý poslanec HZDS Ján Cuper: Skolaboval počas príhovoru, nepodarilo sa ho oživiť
Podľa informácií záchranných zložiek skolaboval počas príhovoru na spoločenskom podujatí v reštaurácii na Miletičovej ulici v Bratislave.
Študent obvinený z útoku v Spišskej Starej Vsi zostáva vo väzbe
Študent obvinený z útoku v Spišskej Starej Vsi zostáva vo väzbe. V stredu o tom rozhodol Najvyšší súd SR.
Kaliňák: Niektoré veci sa dynamicky menia, môže dôjsť v rámci vlády k zmenám
Podľa Roberta Kaliňáka sa situácia vo vláde a v koalícii vyrieši v najbližších týždňoch.
Študent autoškoly nafúkal počas tréningovej jazdy viac ako pol promile
Študent autoškoly nafúkal v stredu počas tréningovej jazdy viac ako pol promile. Polícia vozidlo autoškoly zastavila v Pezinku smerom na Pernek.