Na ostrove Santorini vyhlásili núdzový stav
- 18:36 06.02.2025
- Atény

Na gréckom ostrove Santorini bol vo štvrtok v súvislosti s pokračujúcou sériou zemetrasení vyhlásený núdzový stav.
Toto opatrenie, ktoré vydalo ministerstvo civilnej ochrany, bude platiť do 3. marca a umožní mobilizovať ťažkú techniku a záchranárov na evakuáciu civilistov bez byrokratických prieťahov, informovala agentúra DPA, píše TASR.
Situácia na Santorini a blízkej skupine ostrovov v Egejskom mori je napätá, pretože tam aj naďalej zaznamenávajú série otrasov.
V stredu večer zasiahlo severovýchodnú časť Santorini zemetrasenie s magnitúdou 5,2 - najsilnejšie od začiatku súčasnej série zemetrasení, ktorá sa začala približne pred dvoma týždňami.
Väčšina seizmológov sa domnieva, že silnejšie zemetrasenie by mohlo dosiahnuť až magnitúdu 6 a až potom sa uvoľní väčšina nahromadenej seizmickej energie. Iní odborníci predpokladajú, že prebiehajúci „seizmický roj“ bude pokračovať ešte nejaký čas a postupne sa utlmí.
Grécke médiá uvádzajú, že na pevninu sa uchýlili približne dve tretiny z asi 20.000 stálych obyvateľov ostrova. Presný počet turistov, ktorí zostali na Santorini, nie je známy.
Grécka armáda má v piatok na ostrove postaviť a sprevádzkovať poľné kuchyne, aby zostávajúci obyvatelia a záchranári mali k dispozícii potraviny alebo stravu.
Väčšina ostrovanov, ktorí neodcestovali do bezpečia, tvrdí, že zostali, aby ochránili svoj majetok, pretože sa obávajú rabovania v opustených domoch. V televíznom vysielaní sa v súvislosti s tým objavili zábery na policajtov a mladých civilistov hliadkujúcich v uliciach vyľudnených ostrovných mestečiek.
Ostrov Santorini, ktorý má asi 20.000 stálych obyvateľov, ročne priláka viac ako 3,4 milióna turistov. Nachádza sa v blízkosti hranice mohutných afrických a eurázijských tektonických platní a často zažíva seizmickú aktivitu, ale zriedkavo takú intenzívnu a takú dlhú. Okrem Santorini otrasy pocítili aj na neďalekých ostrovoch Amorgos a Ios, pripomenula spravodajská stanica CNN.
Za svoj tvar vďačí ostrov Santorini geologickým javom spred tisícročí: je totiž známy svojou kalderou - miskovitým kráterom vytvoreným sopečnou erupciou -, ktorá vznikla jedným z najväčších známych výbuchov približne v roku 1600 pred naším letopočtom.
CNN dodala, že k zemetraseniam každých pár minút dochádza na ostrove už niekoľko dní. Väčšinou mali magnitúdo okolo 3,0, takže sú považované za slabé. Stredajšie zemetrasenie s magnitúdou nad 5,0 bolo označené za stredne silné. Po ňom nasledovalo najmenej päť zemetrasení s magnitúdou 4,0 a viac, ktoré boli vyhodnotené ako slabé.
Posledné veľké zemetrasenie - s magnitúdou 7,5 - udrelo na Santorini v roku 1956. O život vtedy prišlo najmenej 53 ľudí a viac ako 100 ďalších utrpelo zranenia.

Vatikán: Pohreb pápeža Františka sa uskutoční v sobotu
Pohreb pápeža Františka sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10.00 h, oznámil v utorok Vatikán. Pohreb povedie dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re.

Pápež krátko pred svojím úmrtím: Smrť nie je koniec, ale začiatok niečoho
Pápež František krátko pred svojím pondelňajším úmrtím napísal, že „smrť nie je koncom všetkého, ale začiatkom niečoho“.

Francúzsko: Putinovo veľkonočné prímerie na Ukrajine bolo marketingovým ťahom
Za „marketingový ťah“ označil v utorok šéf francúzskej diplomacie Jean-Noel Barrot veľkonočné prímerie v bojoch na Ukrajine vyhlásené ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Z vrcholu Rysov vrtuľníkom evakuovali turistu, ktorý tam strávil noc
Horskí záchranári z poľskej Tatranskej dobrovoľníckej záchrannej služby v utorok ráno pomocou vrtuľníka evakuovali turistu, ktorý uviazol na vrchole Rysov.

Putin podpísal nové zákony zamerané na potláčanie disentu v krajine
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal niekoľko zákonov, ktoré ešte väčšmi sprísňujú opatrenia zamerané na potláčanie disentu v krajine.