Liečba zápchy pomocou spánku: Zvoľte túto polohu
Pri zápche a tráviacich ťažkostiach vám vie pomôcť aj spánok. Ktorá spánková poloha je najúčinnejšia?
Kvalitný spánok je kľúčovým hráčom pri liečbe väčšiny akútnych ochorení a zdravotných problémov. Výnimkou nie sú ani tráviace ťažkosti, ku ktorým najčastejšie patrí zápcha alebo hnačka.
Pri liečbe zápchy pritom výrazne pomáha správne zvolená spánková poloha, tvrdí spánková poradkyňa s vyše 10-ročnou praxou Lisa Artisová. Vedúca nadácie The Sleep Charity pre denník Daily Mail uviedla, že pri takýchto ťažkostiach najviac pomáha spánok na ľavom boku.
„Táto poloha podporuje prirodzený prechod jedla a odpadu cez tráviacu sústavu,“ tvrdí Artisová. Jedlo a zvyšky trávenia sa pri ležaní na ľavom boku vďaka gravitácii počas spánku rýchlejšie presúvajú z tenkého čreva do hrubého. Vyhnúť by ste sa však mali ležaniu na chrbte, ktoré pôsobí opačne, a trávenie spomaľuje.
Ak vás trápi opačný problém – hnačka, odporúča sa naopak spať na pravom boku, čo spomaľuje prechod stolice v črevách.
Ako spať pri zápaloch
Správna spánková poloha dokáže pomôcť aj pri liečbe infekcií močových ciest. V takomto prípade sa počas spánku treba schúliť do pozície plodu alebo ležať na chrbte s roztiahnutými nohami. Tieto polohy zmierňujú tlak na močový mechúr.
V rámci prevencie pred zápalom je potrebné vyhnúť sa spánku v tesnej spodnej bielizni, a to najmä v tango nohavičkách.
„Najzastúpenejšia baktéria v hrubom čreve a častý spúšťač zápalu močových ciest E. coli sa ľahko zachytí o zadnú stranu tango nohavičiek. Aj malý pohyb počas spánku môže viesť k premiestneniu látky a presunu E. coli bližšie k pohlavným orgánom.“
Ďalšie zdravotné problémy a vhodné spánkové polohy
Ak patríte k pacientom náchylným na obličkové kamene, spánkové polohy by ste počas noci mali striedať, tvrdí Artisová. Pri refluxe žalúdočnej kyseliny zas pomáha spanie na ľavom boku a vyvýšenom vankúši.
V prípade zápalu ucha pomáha spánok na boku tak, aby sa hlava opierala o vankúš zdravou stranou. Pri chrípke, upchatých dutinách a nachladnutí je vhodné spať na chrbte s vyvýšeným vankúšom.
„Osem hodín neprerušovaného odpočinku pomáha telu bojovať so zápalmi a urýchľuje uzdravenie a uchovávanie energie. Bez spánku sa budíme podráždení a unavení, takže s ochoreniami bojujeme ešte ťažšie,“ uzavrela Artisová.
Koniec šedinám: Tento antioxidant zabraňuje šediveniu
Vedci objavili jednoduchý spôsob, ako zabrániť šediveniu.
Nepríjemné prekvapenie v posilňovni: Doktorka varuje pred patogénmi
Výskum ukázal, že sú posilňovne sú plné baktérií. Môžu spôsobovať hnačku, atletickú nohu a pásový opar.
Ako vplýva alkohol na cholesterol? O tomto ste netušili
Následky pitia alkoholu sa pretavujú nielen do zdravia pečene.
Pozor na „dobrý“ cholesterol. Takto súvisí s ochorením očí
Nová štúdia rúca zaužívané predstavy o cholesterole.