Koniec šedinám: Tento antioxidant zabraňuje šediveniu
![Koniec šedinám: Tento antioxidant zabraňuje šediveniu](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260439/o_AEAzK6x.jpg)
Vedci objavili jednoduchý spôsob, ako zabrániť šediveniu.
Šedivenie vlasov je prirodzený proces spojený so starnutím, ktorý mnohí z nás riešia farbením vlasov. Vedci z japonskej Nagojskej univerzity však objavili jednoduchý spôsob, ako zabrániť šediveniu pomocou látky, ktorú môžete nájsť v potravinách. Výskumníci zistili, že antioxidant s názvom luteolín zastavuje proces šedivenia u myší.
Tieto zistenia boli publikované v odbornom časopise Antioxidants. Hoci sa ešte musí otestovať na ľuďoch, vedci sa domnievajú, že by mohol mať podobný účinok aj u ľudí. Najlepšie je, že tento antioxidant sa nachádza vo viacerých bežných druhoch zeleniny vrátane zeleru, brokolice, mrkvy, cibule a papriky.
Vlasové folikuly obsahujú pigmentové bunky, ktoré produkujú melanín - chemickú látku, ktorá dodáva vlasom farbu. S pribúdajúcim vekom tieto bunky začínajú odumierať a bez pigmentu rastú nové pramene vlasov šedivé. Hoci ľudia čoraz viac obľubujú vzhľad „striebornej líšky“, mnohí naďalej zakrývajú svoje šediny farbou na vlasy.
Luteolín pomáha predchádzať šediveniu
Vedci sa snažili zistiť, či by tri antioxidanty - luteolín, hesperetín a diosmetín - mohli bojovať proti šediveniu. Tím najprv vyšľachtil myši, aby zošediveli podobne ako ľudia. Potom myši dostali jeden z troch antioxidantov, a to buď lokálne, alebo perorálne.
Myši, ktorým bol podávaný luteolín, si zachovali čiernu srsť (vpravo), zatiaľ čo srsť ostatných (vľavo) zošedivela, Foto: Antioxidants
Výsledky boli podľa výskumníkov prekvapujúce. Myši, ktorým bol podávaný luteolín, si zachovali čiernu srsť, bez ohľadu na to, či sa antioxidanty podávali zvonka alebo zvnútra. Hesperetín ani diosmetín takéto účinky nepreukázali.
Hoci by ste si mohli myslieť, že účinok luteolínu proti šediveniu je spôsobený tým, ako ovplyvňuje vlasový cyklus, výskumníci boli prekvapení, keď zistili, že to tak v skutočnosti nie je. Ako vysvetlil vedúci autor štúdie Masashi Kato:
„Zaujímavé je, že luteolín mal obmedzený vplyv na vlasový cyklus, čo naznačuje, že jeho primárny vplyv je skôr na pigmentáciu ako na rast alebo vypadávanie vlasov. Toto cielené pôsobenie robí z luteolínu mimoriadne zaujímavého kandidáta na riešenie šedivenia vlasov súvisiaceho s vekom.“
Antioxidant bol zatiaľ testovaný len na myšiach. Vedci však tvrdia, že proces šedivenia je podobný aj u ľudí, čo zvyšuje možnosť liečby proti šediveniu v blízkej budúcnosti.
Luteolín je k dispozícii aj ako doplnok stravy. Vedci sa navyše domnievajú, že by mohol pomôcť predchádzať aj plešateniu súvisiacemu s vekom.
„Bolo by zaujímavé preskúmať, či by sa účinky luteolínu proti starnutiu mohli uplatniť aj pri iných zmenách súvisiacich s vekom vrátane plešatenia,“ povedal Takumi Kagawa, autor štúdie.
![Liečba zápchy pomocou spánku: Zvoľte túto polohu](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260418/s_TD3IdQf.jpg)
Liečba zápchy pomocou spánku: Zvoľte túto polohu
Pri zápche a tráviacich ťažkostiach vám vie pomôcť aj spánok. Ktorá spánková poloha je najúčinnejšia?
![Nepríjemné prekvapenie v posilňovni: Doktorka varuje pred patogénmi](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260385/s_DhvYYZT.jpg)
Nepríjemné prekvapenie v posilňovni: Doktorka varuje pred patogénmi
Výskum ukázal, že sú posilňovne sú plné baktérií. Môžu spôsobovať hnačku, atletickú nohu a pásový opar.
![Ako vplýva alkohol na cholesterol? O tomto ste netušili](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260198/s_c0qzrD8.jpg)
Ako vplýva alkohol na cholesterol? O tomto ste netušili
Následky pitia alkoholu sa pretavujú nielen do zdravia pečene.
![Pozor na „dobrý“ cholesterol. Takto súvisí s ochorením očí](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260387/s_Fwpfrco.jpg)
Pozor na „dobrý“ cholesterol. Takto súvisí s ochorením očí
Nová štúdia rúca zaužívané predstavy o cholesterole.