Pobaltské štáty sa začínajú odpájať od ruskej elektrickej siete
- 8:04 08.02.2025
- Vilnus

Pobaltské štáty sa začali v sobotu po 05.00 h SEČ odpájať od Moskvou kontrolovanej elektrickej siete. Uviedol to pre agentúru AFP hovorca litovského štátneho prevádzkovateľa elektrickej siete Litgrid.
„Môžem potvrdiť, že proces odpojenia sa začal o 07.43 h (miestneho času),“ povedal hovorca Litgridu Matas Noreika krátko po tom, ako Litva vypla svoje elektrické spojenie s Bieloruskom a Ruskom.
Litva sa odpojila od elektrickej siete kontrolovanej Moskvou ako prvá z troch pobaltských krajín. Estónsko a Lotyšsko by mali nasledovať do 08.00 h miestneho času v sobotu, uviedol Noreika.
„Teraz odstraňujeme schopnosť Ruska využívať elektrizačnú sústavu ako nástroj geopolitického vydierania,“ povedal pre agentúru AFP litovský minister energetiky Zygimantas Vaiciunas. Po invázii Moskvy na Ukrajinu prestali nakupovať ruský plyn a elektrinu, ale ich energetické siete zostali prepojené s Ruskom.
Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallas (bývalá estónska premiérka) privítala tento krok na sieti X ako „víťazstvo slobody a európskej jednoty“.
Oficiálne akcie sú naplánované v celom Pobaltí a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v nedeľu zúčastní na ceremónii s pobaltskými lídrami vo Vilniuse.
„Sme pripravení,“ povedal litovský premiér Gintautas Paluckas na sieti X a víkend nazval „začiatkom novej éry našej energetickej nezávislosti“.
Po odpojení z ruskej siete budú tri pobaltské krajiny krajiny približne 24 hodín fungovať v takzvanom „izolovanom režime“, aby otestovali frekvenciu svojich sietí a výkonové úrovne.
„Musíme vykonať niekoľko testov, aby sme ubezpečili Európu, že sme stabilný energetický systém,“ povedal Rokas Masiulis, šéf Litgrid. „Zapneme a vypneme elektrárne, budeme sledovať, ako frekvencia kolíše, a posúdime našu schopnosť ju ovládať,“ vysvetlil. Pobaltské krajiny sa potom začlenia do európskej energetickej siete cez Poľsko.
Tri pobaltské štáty sovietska Červená armáda obsadila v roku 1940 po tom, čo si komunistický Sovietsky zväz a nacistické Nemecko rozdelili Európu na sféry vplyvu. Ich vyhlásenie nezávislosti v roku 1990 odštartovalo rozpad Sovietskeho zväzu.
V roku 2004 sa stali členmi NATO a Európskej únie. Na pripojenie do európskej elektrickej siete sa dlhodobo pripravovali, ale čelili technologickým a finančným problémom.
Urýchlila to agresia Moskvy voči Kyjevu a po 26. februári 2022 plnoformátová ruská vojna na Ukrajine. Pobaltské štáty sa obávajú, že by mohli byť ďalším cieľom Moskvy. Tamojšie úrady uviedli, že opúšťajú ruskú elektrickú sieť, aby zabránili Moskve použiť ju proti nim ako zbraň.

Z vrcholu Rysov vrtuľníkom evakuovali turistu, ktorý tam strávil noc
Horskí záchranári z poľskej Tatranskej dobrovoľníckej záchrannej služby v utorok ráno pomocou vrtuľníka evakuovali turistu, ktorý uviazol na vrchole Rysov.

Putin podpísal nové zákony zamerané na potláčanie disentu v krajine
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal niekoľko zákonov, ktoré ešte väčšmi sprísňujú opatrenia zamerané na potláčanie disentu v krajine.

S pápežom Františkom sa rozlúčil aj jeho obľúbený futbalový klub
Svetoznámy argentínsky futbalista Lionel Messi sa v pondelok poďakoval pápežovi Františkovi za to, že „urobil svet lepším miestom“ pre život.

Harvard zažaloval Trumpovu administratívu za zmrazenie grantov
Renomovaná Harvardova univerzita zažalovala na federálnom súde v štáte Massachusetts administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa za zmrazenie viacročných grantov v celkovej výške 2,2 miliardy dolárov.

Americký viceprezident Vance rokoval s indickým premiérom Módím
Americký viceprezident J. D. Vance sa v pondelok počas prvého dňa návštevy Indie stretol s premiérom Naréndrom Módím.