Hamas prepustil ďalších izraelských rukojemníkov
- DNES - 12:16
- Pásmo Gazy
Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu odovzdalo v meste Dajr al-Balah Červenému krížu troch unesených izraelských rukojemníkov.
Hamas za to od Izraela očakáva prepustenie 183 palestínskych väzňov v rámci dohody o prímerí v Pásme Gazy.
Úrad premiéra Netanjahua v piatok potvrdil, že od Hamasu dostal mená troch prepúšťaných rukojemníkov. Sú to 52-ročný Eli Šarabi, 56-ročný Ohad Ben Ami a 34-ročný Or Levi. Ben Ami má okrem izraelského aj nemecké občianstvo.
Radosť z ich prepustenia teraz nahradili obavy o ich stav, pretože všetci traja sú vychudnutí a bledí. Krátko po tom, ako izraelská armáda potvrdila, že sú už na izraelskej pôde, autobus s oslobodenými Palestínčanmi odišiel v sobotu z izraelskej väznice Ofer na okupovanom Západnom brehu Jordánu, informoval novinár AFP.
„Šokujúce zábery, ktoré sme dnes videli, nezostanú bez odozvy,“ uviedol vo vyhlásení úrad premiéra Netanjahua, keď militanti Hamasu troch vychudnutých rukojemníkov odovzdali Červenému krížu.
Militantné palestínske hnutie Hamas ich unieslo počas teroristického útoku na Izrael 7. októbra 2023, počas ktorého bolo zabitých asi 1200 ľudí a vyvolalo to ničivú vojnu v Pásme Gazy.
Je to už piate prepustenie rukojemníkov od začiatku krehkého prímeria 19. januára. Počas prvej šesťtýždňovej fázy prímeria má byť prepustených 33 izraelských rukojemníkov výmenou za 1904 palestínskych väzňov zadržiavaných v izraelských väzniciach.
Nemecko: Favorit volieb Merz vyzýva na rýchle koaličné rokovania
Líder nemeckej konzervatívnej opozície, ktorý je favoritom na post budúceho kancelára, v sobotu vyhlásil, že nová vláda by mala vzniknúť do dvoch mesiacov od konania spolkových volieb.
VIDEO: Pri pobreží Sýrie horela ruská špionážna loď Kildin
Agentúra Associated Press v sobotu informovala o požiari ruskej špionážnej lode Kildin pri sýrskom pobreží 23. januára.
Trump odobral Bidenovi prístup k utajovaným informáciám
Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil, že svojmu predchodcovi Joeovi Bidenovi odoberá prístup k utajovaným informáciám.
Kancelár Scholz kritizuje zahraničnú politiku prezidenta Trumpa
Nemecký kancelár v rozhovore pre mediálnu skupinu Redaktionsnetzwerk Deutschland zopakoval kritiku zahraničnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.