Hlavná hygienička: Chorobnosť stúpa k maximu, treba preto myslieť na prevenciu

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a chrípku a jej podobné ochorenia stúpa k svojmu maximu.
Dôležitá je preto zvýšená prevencia, tak individuálna, ako aj v kolektívoch i na verejných miestach. Pripomína to hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová s tým, že v predchádzajúcom kalendárnom týždni boli hlásené lokálne epidémie chrípky v každom kraji, pričom v niektorých aj epidémie na okresnej úrovni.
„Predpokladáme, že chorobnosť na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení bude narastať až do obdobia jarných prázdnin. Počas nich očakávame postupný pokles chorobnosti, pretože sa nimi preruší šírenie respiračného ochorenia v kolektívoch detí,“ konštatuje Červeňová.
Zdôrazňuje preto dôležitosť prevencie. V prvom rade sa treba vyhýbať kontaktu s osobami s príznakmi ochorenia. Zabúdať netreba ani na dôkladnú hygienu rúk. A to po každom návrate domov či príchode do práce, po ceste vo verejných prostriedkoch, pred i po návšteve lekára a nemocnice, pred, počas i po príprave jedla i pred jeho konzumáciou, ako aj po použití toalety. Ruky si pritom treba umývať mydlom a teplou vodou, prípadne použiť dezinfekciu na ruky na báze alkoholu. Taktiež by sa nemalo dotýkať tváre a očí neumytými rukami.
Pripomína aj dodržiavanie respiračnej etikety, teda kašľať a kýchať do jednorazovej papierovej vreckovky, ak nie je narýchlo poruke, kýchať do ohybu lakťa. Zabúdať netreba ani na časté krátke nárazové vetranie miestností niekoľkokrát počas dňa, pravidelnú dezinfekciu povrchov, ktorých sa ľudia často dotýkajú, či nezdieľať osobné predmety s inými ľuďmi.
V škôlkach odporúča vstupný ranný filter, keď personál ráno zisťuje, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do škôlky. „Takto sa zamedzí tomu, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa,“ podotýka Červeňová.
V prípade prvých príznakov ochorenia odporúča zostať ihneď doma, aby sa zamedzilo šíreniu ochorenia, napríklad v pracovných či detských kolektívoch a iných verejných priestoroch. Návštevníkom v nemocniciach, čakárňach a ambulanciách lekárov, domovoch sociálnych služieb a lekárňach, ale aj všade tam, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí, odporúča mať prekryté dýchacie cesty. Rovnako pripomína, že očkovanie proti chrípke je možné aj v súčasnosti, teda v období už zvýšenej chorobnosti, treba však myslieť na to, že vytvorenie dostatočnej hladiny protilátok trvá desať - 14 dní.
V čase zvýšenej chorobnosti by sa malo obmedziť podávanie rúk či objatia a dotyky s osobami, ktoré nežijú v jednej domácnosti. Na pracoviskách by bolo dobré zvážiť nevyhnutnosť fyzických porád či podobných fyzických stretnutí, ak je to možné, využiť prácu z domu.

Polícia vyhlásila pátranie po žene, pomôcť môže verejnosť
Polícia na Kysuciach pátra po 43-ročnej Jane Capekovej Masarikovej z obce Dunajov v okrese Čadca.

SHMÚ: Vo viacerých častiach Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky
Vo viacerých častiach Slovenska sa môžu vyskytnúť búrky. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav na svojom webe.

Pri čelnej zrážke áut zomrelo maloleté dievča
S ťažkými zraneniami skončilo viacero ďalších ľudí.

Na Slovensko dorazia búrky
Vo viacerých okresoch Slovenska treba v utorok počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal na utorkové popoludnie výstrahy prvého stupňa.

Vodičov na slovenských cestách naďalej trápia kolóny
Vodičov na slovenských cestách naďalej v pondelok trápia kolóny.