Matúš Šutaj Eštok avizuje blížiacu sa dohodu v koalícii
![Matúš Šutaj Eštok avizuje blížiacu sa dohodu v koalícii](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260709/o_qapnCG5.jpg)
Koalícia smeruje k dohode, ktorá by mala zabezpečiť väčšinu v Národnej rade (NR) SR. Avizoval to líder koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.
Hlas ponúkol podľa jeho slov Smeru-SD miesto podpredsedu vlády pre plán obnovy. Šutaj Eštok zároveň informoval o jeho rokovaniach s predsedom SNS Andrejom Dankom a nezaradeným poslancom parlamentu Rudolfom Huliakom.
„Vediem veľmi intenzívne debaty s pánom Dankom a rovnako aj s pánom Huliakom. Chcem veľmi oceniť konštruktívny prístup obidvoch pánov. Dovolím si povedať, že smerujeme k dohode s týmito reprezentantami politických síl v parlamente, k tomu, aby táto vládna koalícia mala zabezpečenú väčšinu,“ poznamenal.
Šutaj Eštok opakovane odmietol predčasné parlamentné voľby. Považoval by ich za rezignáciu na predvolebné sľuby. Potvrdil, že na rokovaniach o situácii v koalícii ponúkli Smeru-SD pozíciu podpredsedu vlády pre plán obnovy, kde je v súčasnosti Peter Kmec (Hlas-SD). „Veľmi dobre si uvedomujeme zodpovednosť za to, že traja poslanci opustili poslanecký klub Hlasu,“ uviedol.
Zároveň informoval o prebiehajúcich rokovaniach s poslancom Hlasu-SD Jánom Ferenčákom, ktorý patril k rebelujúcim. „Vzniesol určité personálne požiadavky,“ ozrejmil. Šutaj Eštok zároveň potvrdil, že s vylúčenými poslancami z Hlasu-SD Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom nediskutuje.
Koaliční predstavitelia rokujú o situácii v koalícii. Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizoval, že ak Hlas-SD a SNS do pondelka (17. 2.) nedosiahnu vnútrostranícku dohodu s poslancami a nezabezpečia obnovenie stálej vládnej väčšiny, navrhne prezidentovi Petrovi Pellegrinimu zmeny vo vláde. Líder koaličnej SNS v reakcii na to zverejnil otvorený list premiérovi, kde mu odkázal, že jeho riešenie krízy je hrubým porušením koaličnej dohody.
Koalícia mala na začiatku volebného obdobia 79 poslancov. Vlani však z klubu SNS vystúpili traja poslanci - Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík. Klub Hlas-SD v tomto roku prišiel o troch poslancov, Roman Malatinec sa pridal k odídencom z SNS a Šalitroša a Migaľa zo strany vylúčili. Poslanci okolo Huliaka už skôr deklarovali pripravenosť pomáhať napĺňať koalícii programové vyhlásenie vlády. Poukazovali však na to, že rokovania ešte prebiehajú a závisí to od ich výsledku. Viacerí ministri pripustili zmeny vo vláde súvisiace so zmenami pomerov v Národnej rade SR.
![Šutaj Eštok: Telefonát Trumpa s Putinom otvára priestor na mierové rokovania](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260718/s_xY2Jn9T.jpg)
Šutaj Eštok: Telefonát Trumpa s Putinom otvára priestor na mierové rokovania
Stredajší rozhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina otvára reálny priestor na rokovania o mieri na Ukrajine.
![PS: Niektoré návrhy na zmenu ústavy od KDH sú škodlivé, vyzývame na porážku Fica](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260716/s_0KnCVqZ.jpg)
PS: Niektoré návrhy na zmenu ústavy od KDH sú škodlivé, vyzývame na porážku Fica
Hlavnou úlohou opozície by mala byť porážka šéfa Smeru-SD a premiéra Roberta Fica v predčasných voľbách.
![SaS kritizuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity za slabé výsledky](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260714/s_rWmrTli.jpg)
SaS kritizuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity za slabé výsledky
Opozičná SaS kritizuje vládu za zlyhania v oblasti marginalizovaných rómskych komunít.
![Zdravotné poisťovne upozorňujú na podvodnú SMS kampaň](https://data.info.sk/photo/article/2025/02/260712/s_zWVPb7q.jpg)
Zdravotné poisťovne upozorňujú na podvodnú SMS kampaň
Súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union upozorňujú na podvodnú SMS kampaň.