Macron varuje pred mierom na Ukrajine, ktorý by predstavoval "kapituláciu"
- 6:04 14.02.2025
- Paríž

Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval pred mierom na Ukrajine, ktorý by predstavoval "kapituláciu".
Európa podľa neho tiež musí zohrať úlohu pri určovaní regionálneho bezpečnostného rámca, ktorý bude sprevádzať akúkoľvek dohodu o ukončení vojny. Uviedol to v piatkovom rozhovore pre denník Financial Times (FT), informuje TASR.
„Mier, ktorý je kapituláciou“, by bol „zlou správou pre všetkých“, povedal Macron krátko po tom, ako americký prezident Donald Trump informoval o svojom telefonáte s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Trump vo štvrtok oznámil plány na začatie rokovaní o ukončení takmer tri roky trvajúcej vojny. Doplnil, že Putin chce podľa neho mier.
Macron pre FT zdôraznil, že bude na Ukrajine, aby diskutovala o otázkach svojho územia a suverenity. Európa však podľa jeho slov musí zohrávať úlohu v regionálnej bezpečnosti.
„Je na medzinárodnom spoločenstve, s osobitnou úlohou Európanov, aby diskutovalo o bezpečnostných zárukách a v širšom zmysle o bezpečnostnom rámci pre celý región. Práve v tom máme svoju úlohu,“ vyhlásil francúzsky prezident. Európa sa musí posilniť a zabezpečiť si vlastnú budúcnosť, zopakoval.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa má v piatok stretnúť s americkým viceprezidentom J. D. Vanceom na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (MSC). Kyjev a jeho európski spojenci sa obávajú, že Washington a Moskva budú chcieť vyriešiť vojnu na Ukrajine bez nich, píše AFP.
Trump vo štvrtok večer oznámil, že v Mníchove by sa v piatok mali stretnúť tiež predstavitelia Spojených štátov a Ruska, pričom pozvanie na stretnutie podľa neho dostali aj Ukrajinci. Viac podrobností neposkytol. Ukrajinská strana reagovala, že prípadného stretnutia sa pravdepodobne nezúčastní.

Vatikán zverejnil dôvod úmrtia pápeža Františka
Hlava katolíckej cirkvi zomrela v pondelok ráno.

Trump chce komentovať vojnu na Ukrajine v najbližších troch dňoch
Americký prezident Donald Trump povedal, že v najbližších troch dňoch plánuje komentovať vojnu na Ukrajine a svoju sprostredkovateľskú snahu o jej ukončenie.

Trump nariadil spustiť vlajky na pol žrde na pamiatku pápeža Františka
Americký prezident Donald Trump v pondelok nariadil, aby americké vlajky boli spustené na pol žrde na pamiatku pápeža Františka, ktorý v pondelok ráno zomrel vo veku 88 rokov.

Kto sa stane novým pápežom? Títo muži majú najvyššiu šancu
Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

Dalajláma: Pápež František sa „zasvätil službe druhým“
Veľký imám Rady starších učencov univerzity Al-Azhar, prestížneho sídla sunnitského islamu, v pondelok povedal, že zosnulý pápež František sa zapíše do pamäti ako zástanca medzináboženského dialógu.