Kallasová: Po dronovom útoku na Černobyľ je zrejmé, že Rusko mier nechce
- 19:30 14.02.2025
- Mníchov

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v piatok uviedla, že ruský dronový útok, ktorý zasiahol jadrovú elektráreň v Černobyli, značí o neexistujúcej ambícii Kremľa uzavrieť mier na Ukrajine. TASR o tom píše na základe správy agentúry AFP.
„Rusko bombarduje jadrovú elektráreň, takže to jasne ukazuje, že nechce mier,“ vyhlásila Kallasová počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. „Takže to, čo je teraz na nás, je rozhodnúť a diskutovať o tom, ako podporíme Ukrajinu... pretože naše hodnoty sa nezmenili, ciele Ruska sa tiež nezmenili,“ zdôraznila.
Šéfka diplomacie EÚ po stredajšom telefonáte medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom zdôraznila, že akákoľvek mierová dohoda sa nemôže uzavrieť bez účasti Európy a Ukrajiny.
V piatok Kallasová podľa AFP povedala, že akákoľvek dohoda „za našim chrbtom“ nebude fungovať a úspešná nebude ani politika uzmierovania ústupkami.

Rusko a USA sú otvorené diskusii medzi Trumpom a Putinom
Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že tento týždeň bude pravdepodobne hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Trump verí, že Rusko pristúpi na prímerie, Zelenského je ochotný pozvať do USA
Prezident USA Donald Trump verí, že Rusko pristúpi na navrhované 30-dňové prímerie.

Macron žiada plán bezpečnostných záruk pre Ukrajinu
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyzval NATO a šéfov európskych ozbrojených síl, aby vypracovali plán na "vymedzenie spoľahlivých bezpečnostných záruk" pre Ukrajinu, uviedla kancelária prezidenta.

Zelenskyj: USA teraz musia presvedčiť Moskvu, aby prijala návrh prímeria
Spojené štáty musia presvedčiť Rusko, aby prijalo návrh na 30-dňové prímerie vo vojne na Ukrajine, ktorý predložil Washington počas rokovaní v Saudskej Arábii.

USA s okamžitou platnosťou obnovia vojenskú pomoc pre Ukrajinu
Ukrajina v utorok podporila návrh Spojených štátov na 30-dňové prímerie s Ruskom. Spojené štáty zároveň súhlasili so zrušením obmedzení pre vojenskú pomoc a výmenu spravodajských informácií s Ukrajinou.