Nová výška 13. dôchodku: Seniori dostanú viac než vlani
- 10:19 17.02.2025
- Bratislava

Tento rok dostanú seniori 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za minulý rok.
Pre starobných dôchodcov bude táto penzia v sume 667,30 eura, čo je zvýšenie o 61 eur. V pondelok to povedal na tlačovej konferencii minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).
„Už druhý rok po sebe vyplatíme skutočný 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Takto nastavený 13. dôchodok považujeme za spravodlivý a správny,“ uviedol Tomáš s tým, že ide o dôchodkovú dávku, na ktorú má nárok každý jeden dôchodca. Každý senior dostane podľa neho 13. dôchodok v rovnakej sume v danej kategórii dôchodku bez ohľadu na to, aký vysoký dôchodok poberá.
Spresnil, že rovnakú sumu 13. dôchodku dostane aj senior, ktorý má dôchodok v sume 400 eur, ale aj poberateľ penzie vo výške 1000 eur. Pre seniorov na predčasnej penzii bude 13. dôchodok rovnako na úrovni 667,30 eura. Invalidní penzisti s mierou invalidity nad 70 % ho dostanú tento rok vo výške 548,50 eura a pri invalidite do 70 % to bude 301,40 eura. Poberateľom vdovskej penzie bude vyplatený 13. dôchodok v hodnote 363,20 eura a v prípade ľudí poberajúcich vdoveckú penziu to bude 300,10 eura. Poslednou kategóriou je sirotský dôchodok, kde ľudia dostanú 300 eur. Šéf rezortu práce priblížil, že na 13. dôchodky pôjde tento rok celkovo 911 miliónov eur.
„Sociálna poisťovňa v súlade s platnou legislatívou vyplatí 13. dôchodky automaticky, to znamená, že naši klienti, dôchodcovia, ktorí majú nárok na 13. dôchodok, nemusia o nič žiadať. Automaticky priznáme a vyplatíme 13. dôchodky v termínoch riadnych dôchodkových dávok za december 2025,“ uzavrel generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Tariška.
LIVE - Tlačová konferencia: Nová výška 13. dôchodkov v roku 2025
Uverejnil používateľ Erik Tomáš Pondelok 17. februára 2025

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.