Slovensko si vo februárovej aukcii požičalo takmer 808 mil. eur
- 11:50 17.02.2025
- Bratislava

Slovensko si vo februárovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo spolu 807,8 milióna eur pri celkovom dopyte investorov viac ako 1,7 miliardy eur.
Informovala o tom v pondelok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL). Predala pritom štyri druhy dlhopisov s termínom splatnosti od roku 2028 do roku 2047. Priemerné výnosy v akceptovaných ponukách oproti januáru mierne klesli a pohybovali sa od 2,4244 % do 3,9306 %.
Najvyššiu sumu 322 miliónov eur získal štát z predaja dlhopisov s najdlhšou splatnosťou v roku 2047. Dopyt investorov v tomto prípade dosiahol 684,8 milióna eur. Priemerný akceptovaný výnos bol najvyšší a predstavoval 3,9306 % ročne.
Ďalších 214,5 milióna eur, pri dopyte 405,3 milióna eur, vyniesla aukcia dlhopisov s termínom splatnosti v roku 2034. V tomto prípade bol priemerný ročný výnos na úrovni 3,2286 %.
Dlhopisov s najkratšou splatnosťou v roku 2028 sa predalo za 136,3 milióna eur pri dopyte investorov 296,3 milióna eur. Ich priemerný akceptovaný výnos bol najnižší a predstavoval 2,4244 % ročne.
Dlhopisy so splatnosťou v roku 2035 priniesli do štátnej pokladnice 135 miliónov eur pri dopyte 322 miliónov eur a priemernom výnose 3,3185 % ročne.
V prvej tohtoročnej aukcii v januári si Slovensko požičalo spolu 812,3 milióna eur pri celkovom dopyte investorov takmer 2 miliardy eur. ARDAL predala štyri druhy dlhopisov s termínom splatnosti od roku 2028 do roku 2043 a s priemerným ročným výnosom v akceptovaných ponukách od 2,5979 % do 3,9813 %.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.