Lipavský sa chce Blanára opýtať, aký je postoj Slovenska k rokovaniam o mieri na Ukrajine
- 20:50 17.02.2025
- Praha

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský chce so slovenským rezortným partnerom Jurajom Blanárom, ktorý v utorok navštívi Prahu, hovoriť aj o postoji Slovenska k súčasným snahám o začatie mierových rokovaní, ktoré by mali viesť k ukončeniu vojny na Ukrajine a postoji Európy.
Uviedol to v pondelok v relácii Interview ČT24 s tým, že niektoré európske krajiny vrátane Maďarska možno nebudú chcieť byť súčasťou európskeho riešenia, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Na otázku, čo minister očakáva od Slovenska a či ho vníma ako spojenca alebo ako súputníka Maďarska, ktorého minister zahraničných vecí Péter Szijjártó obvinil európskych lídrov, že chcú zabrániť dohode o konci vojny, Lipavský odpovedal, že sa na to Blanára v utorok opýta. „Budeme mať pomerne bohatý program, takže určite s ním prediskutujem aj otázku ruskej agresie proti Ukrajine. Budeme hovoriť úplne o všetkom. Máme otvorenú priateľskú komunikáciu na profesionálnej úrovni,“ povedal minister.
Oficiálna návšteva tohto charakteru dáva podľa jeho slov priestor na to, aby dohodli aj technické záležitosti, napríklad dohodu o cezhraničnej spolupráci záchranných zložiek či zmluvu o policajnej spolupráci. „A, samozrejme, dotkneme sa aj tých tém, pri ktorých vieme, že naše vlády majú rozdielne postoje. Hovoríme o tom otvorene, nemá zmysel sa na niečo hrať. Zároveň v tom hľadáme spôsob, ako sa do seba zbytočne nezahryznúť, aby sme na susedských vzťahoch pracovali,“ dodal Lipavský.
Blanár okrem spoločného rokovania absolvuje s Lipavským aj ďalší program. Spoločne si napríklad uctia obete streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a navštívia tiež Národný pamätník hrdinov heydrichiády, kde si pripomenú Slováka Jozefa Gabčíka a Čecha Jana Kubiša, ktorí uskutočnili atentát na Reinharda Heydricha.

Kto sa stane novým pápežom? Títo muži majú najvyššiu šancu
Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

Dalajláma: Pápež František sa „zasvätil službe druhým“
Veľký imám Rady starších učencov univerzity Al-Azhar, prestížneho sídla sunnitského islamu, v pondelok povedal, že zosnulý pápež František sa zapíše do pamäti ako zástanca medzináboženského dialógu.

Orbán sa poďakoval Svätému Otcovi
Maďarský premiér Viktor Orbán reagoval na úmrtie pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov. Orbán sa v príspevku na sociálnej sieti Facebook poďakoval pápežovi.

Pavel: František bol predstaviteľom ľudskosti, jeho odkaz bude pretrvávať
Pápež František bol podľa českého prezidenta Petra Pavla najmä predstaviteľom ľudskosti a v dobe neistôt videl silu v láskavosti či pokore.

Španielsko vyhlásilo trojdňový smútok za pápeža Františka
Španielsko vyhlásilo trojdňový štátny smútok na počesť pápeža Františka, ktorý v pondelok zomrel vo veku 88 rokov, oznámil minister spravodlivosti Felix Bolanos.