• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
10°Bratislava

Zelenskyj: Kyjev je pripravený na dohodu s Trumpom

  • 21:00 20.02.2025
  • Kyjev
Zelenskyj: Kyjev je pripravený na dohodu s Trumpom

Rozhovor s vyslancom prezidenta USA Donalda Trumpa pre Ukrajinu a Rusko Keithom Kelloggom označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za "dobrý a plný detailov". Vo štvrtok o tom informovala britská stanica BBC, píše TASR.

V statuse zverejnenom na sieti Telegram Zelenskyj uviedol, že s Kelloggom na ich štvrtkovom stretnutí v Kyjeve podrobne diskutovali o situácii na bojisku a o tom, ako vrátiť domov všetkých ukrajinských zajatcov i o účinných bezpečnostných zárukách.

Ukrajinský prezident sa v statuse zmienil aj o možných mierových rozhovoroch s Ruskom, na ktorých americká administratíva trvá. Pripomenul, že „Ukrajina sa od prvej sekundy tejto vojny usiluje o mier a my môžeme a musíme urobiť mier spoľahlivým a dlhodobým, aby sa Rusko už nikdy nemohlo vrátiť s vojnou“.

Zelenskyj tiež vyjadril vďačnosť „Spojeným štátom za všetku pomoc a podporu poskytnutú Ukrajine a ukrajinskému ľudu“, pričom spomenul obe hlavné politické strany v USA - Demokratickú, ktorej administratíva vládla do januára tohto roku, i teraz vládnucu Republikánsku stranu.

Podľa Zelenského je Ukrajina pripravená na „silnú a skutočne užitočnú dohodu s prezidentom Spojených štátov o investíciách a bezpečnosti“. Dodal, že Ukrajina ponúkla najrýchlejší a najkonštruktívnejší spôsob, ako dosiahnuť výsledky. „Náš tím je pripravený pracovať 24 hodín denne a sedem dní v týždni,“ uviedol.

Úspech spája. Každý na svete potrebuje úspech vo vzťahoch so Spojenými štátmi...Pre nás a pre celý slobodný svet je dôležité, aby bola cítiť silu Ameriky,“ napísal Zelenskyj.

Cesta Trumpovho osobitného vyslanca pre Ukrajinu a Rusko bývalého amerického generálporučíka Keitha Kellogga časovo koliduje so spormi medzi Trumpom a Zelenským, ktoré narušili ich osobné vzťahy a vyvolali ďalšie pochybnosti o budúcnosti podpory USA pre Ukrajinu pri jej obrane proti ruskej armáde.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Andrzej Duda: Pápež bol veľkým apoštolom milosrdenstva

Andrzej Duda: Pápež bol veľkým apoštolom milosrdenstva

DNES - 12:27Zahraničné

Poľskí politickí predstavitelia si v pondelok uctili pamiatku zosnulého pápeža Františka.

Zvon na parížskej katedrále Notre-Dame sa na počesť pápeža rozozvučal 88-krát

Zvon na parížskej katedrále Notre-Dame sa na počesť pápeža rozozvučal 88-krát

DNES - 12:02Zahraničné

Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

Pápežovi Františkovi vzdali hold európski i svetoví lídri

Pápežovi Františkovi vzdali hold európski i svetoví lídri

DNES - 11:57Zahraničné

Európski a svetoví lídri reagujú na smrť pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov.

Fiala: František bol mužom hlbokej viery, vyžarovala z neho ľudskosť a pokora

Fiala: František bol mužom hlbokej viery, vyžarovala z neho ľudskosť a pokora

DNES - 11:56Zahraničné

Na úmrtie pápeža Františka v pondelok reagovali aj viacerí českí politici.

Zomrel pápež František

Zomrel pápež František

DNES - 10:15Zahraničné

Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František.