Judita Laššáková: Amerických konzervatívcov zaujíma aj názor Roberta Fica

Odrazom hlbokých zmien vo svetovej politike je aj pozvanie slovenského sociálne orientovaného premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na Konferenciu konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v Spojených štátoch amerických. V TASR TV to povedala europoslankyňa Judita Laššáková (Smer-SD).
Téma nastolenia mieru je podľa nej dôležitejšia ako ideologické rozdiely medzi konzervatívnymi a ľavicovými politikami. To je podľa nej dôvod, prečo sa o názory premiéra európskej krajiny s piatimi miliónmi obyvateľov zaujímajú americkí konzervatívci. „Pozerať sa na cestu Roberta Fica inak ako pozitívne je možno ani nie tak prejavom závisti iných politikov, ako skôr ich hlbokým nepochopením toho, akým spôsobom sa svet mení,“ tvrdí Laššáková.
Na konferencii je prítomný blízky spolupracovník amerického prezidenta Donalda Trumpa, šéf amerického úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) Elon Musk, ktorý sa už s Ficom stretol. Pre cestu do USA však slovenský premiér nemohol rokovať s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem, ktorý navštívil Slovensko.
Podľa Laššákovej je štandardným partnerom Rutteho v takomto dialógu slovenský prezident Peter Pellegrini. „Platí úzus, že na samity Európskej únie chodí predseda vlády a na samity NATO prezident,“ povedala. Dodala, že Pellegrini je hlavným veliteľom slovenských ozbrojených síl a s Ruttem rokoval aj minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).
Laššáková v TASR TV vyzdvihla iniciatívu slovenského prezidenta Petra Pellegriniho a českého Petra Pavla na zlepšenie vzájomných vzťahov. „Na urovnávanie vzťahov nikdy nie je príliš skoro,“ odpovedala na otázku, či sa tieto témy nebudú ľahšie riešiť po jesenných parlamentných voľbách v Českej republike.
„Máme spoločnú históriu a pevne verím, že aj spoločnú budúcnosť,“ poznamenala. Pokojný spôsob rozdelenia bývalého Československa a veľmi dobré vzájomné vzťahy oboch národov sú podľa nej dodnes príkladom a inšpiráciou pre iné štáty.
Účasť Slovenska na rokovaniach, ktoré organizoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, týkajúcich sa možnosti vyslania európskych vojakov na Ukrajinu v čase po podpise prípadnej mierovej dohody, by bola podľa Laššákovej zbytočná vzhľadom na dlhodobé stanoviská Slovenska k týmto otázkam. „Naša pozícia je absolútne jasná každému vo svete,“ povedala.
Slovenská europoslankyňa nezdieľa kritické postoje viacerých európskych politikov k vystúpeniu amerického viceprezidenta J. D. Vancea na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Zrušenie prvého kola rumunských prezidentských volieb vníma Laššáková podobne ako americký viceprezident, teda ako spochybnenie princípov demokracie. „Ústavný súd tam urobil niečo, čo keby urobil napríklad ústavný súd v Poľsku a zrušil voľby, v ktorých by vyhral Donald Tusk, tak by asi rétorika Bruselu bola iná,“ poznamenala Laššáková. „Oslavou každej jednej demokracie sú voľby a s ich výsledkom sa každý jeden demokrat musí zmieriť a zžiť,“ uzavrela.

Čelná zrážka dvoch áut: Na miesto vyslali záchranky
Na miesto smerujú štyri záchranárske vozidlá.

Fico: V pápežovi odchádza veľké dobro a láskavé srdce
V pápežovi Františkovi odchádza veľké dobro a súcitné, láskavé, vnímavé a chápajúce srdce. Jeho smrť je strata pre celý svet. Na sociálnej sieti tak v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi reagoval Robert Fico.

Štátne vlajky budú na Slovensku spustené na pol žrde
Ministerstvo vnútra SR rozhodlo o vykonaní pietnej spomienky na osobnosť pápeža Františka spustením vlajok na pol žrde.

Nákladný vlak zrazil muža, vošiel mu do dráhy
Muž na mieste utrpel smrteľné zranenia.

Žena našla v dome dvoch mužov s prestrelenými hlavami
Na miesto udalosti má smerovať polícia.