Nové zistenie v súvislosti s populárnym liekom: Prispieva k zmene fungovania mozgu?

Liečivo užívajú milióny pacientov po celom svete.
Depresiou trpí asi 5 % celosvetovej populácie, čo predstavuje milióny ľudí po celom svete. Hoci nie všetci z nich sa liečia pomocou liekov, trh s antidepresívami je aj tak nasýtený, keďže svoje zastúpenie nájdu aj pri liečbe úzkosti či závislosti.
Antidepresíva sa predpisujú aj pacientom s demenciou kvôli častým zmenám nálady. Celkovo tak ide o milióny pacientov, ktorí tieto lieky užívajú. Jedným z najčastejších typov sú pritom selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRI), ktoré však môžu mať negatívny vplyv na mozog.
Možná strata spomienok
Švédski vedci v štúdii publikovanej v žurnále BMC Medicine poukazujú na výskum, podľa ktorého u pacientov s demenciou s predpísanou liečbou pomocou SSRI dochádza k rýchlejšiemu oslabeniu kognitívnych funkcií mozgu.
K tomuto záveru dospeli po analýze údajov o takmer 19 tisíc pacientoch s demenciou v priemernom veku 78 rokov. Pätina z nich počas liečby užívala antidepresíva, väčšinou SSRI.
Po štyroch rokoch skúmania vedci z Inštitútu Karolinska u pacientov s liečbou pomocou antidepresív pozorovali väčšie problémy so spomínaním na dátumy, roky či zoznamy slov. Najväčší rozdiel bol medzi tými, ktorí brali SSRI, a tými, ktorí sa vôbec neliečili pomocou antidepresív.
Podľa Švédov sú pacienti užívajúci antidepresíva tiež náchylnejší na zlomeniny a je u nich vyššie riziko úmrtia. Zároveň však pripúšťajú, že na vine môže byť samotné duševné ochorenie, a nie lieky, ktoré sa využívajú na jeho liečbu.
„Predošlé výskumy takisto ponúkli zmiešané výsledky,“ pripomína vedúca Britskej neurologickej asociácie a odborníčka na demenciu Tara Spires-Jonesová v rozhovore pre denník Daily Mail. „Na lepšie pochopenie účinkov antidepresív na vývoj demencie potrebujeme ďalšie výskumy,“ tvrdí.
So Spires-Jonesovou súhlasí aj vedec a odborník na Alzheimerovu chorobu – najčastejšiu formu demencie – Richard Oakley. „Z výskumu vyplýva, že antidepresíva vedú k rýchlejšej strate spomienok a poruchám myslenia u ľudí s demenciou, no nevylučuje možnosť, že k zmenám dochádza skôr vplyvom depresie ako antidepresív,“ dodáva.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.