Trumpove clá na európske produkty by výrazne zasiahli aj Slovensko
- 17:03 27.02.2025
- Bratislava

Zavedenie 25-percentných ciel na európske výrobky by výrazne zasiahli aj Slovensko, a to najmä v automobilovom priemysle.
Z ďalších európskych krajín by mohlo byť najviac ohrozené Írsko, ktorého exporty do USA tvoria až 26 % celkového vývozu, pričom dominujú farmaceutické produkty a vakcíny. Upozornil na to analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.
„Nasledujú krajiny Fínsko, Taliansko a Nemecko, kde podiel exportov do USA predstavuje približne desať percent. Slovensko vyváža do USA približne päť percent svojho celkového exportu, čo je síce menší podiel, no vzhľadom na zameranie na automobilový priemysel by nové clá mohli mať významný sektorový vplyv. Celkový vplyv všeobecných 25-percentných ciel by podľa odhadu Bloomberg ekonómov mohlo znížiť HDP Európskej únie až o 1,5 %,“ uviedol Nemky.
Do USA vyváža svoje produkty približne 600 slovenských firiem. Dominuje najmä automobilový priemysel, pričom viac ako 75 % vývozu do USA tvoria osobné vozidlá a ich súčiastky. Najväčší vplyv by mali clá podľa analytika na Slovensku na bratislavský závod Volkswagen, ktorý do USA vyváža modely áut ako Porsche Cayenne či Audi Q7 a Q8. Severná Amerika sa podieľa na jeho tržbách až 25 %, pričom zavedenie ciel by mohlo túto časť príjmov výrazne zasiahnuť.
„Okrem automobilov Slovensko do USA vyváža aj kotly, elektrické prístroje, výrobky z kaučuku, nábytok či produkty zo železa a ocele. Naopak, hlavnými dovoznými položkami zo Spojených štátov sú nerastné palivá, vozidlá, farmaceutické výrobky a elektronika,“ spresnil.
EÚ v súčasnosti uplatňuje desaťpercentné clo na dovoz automobilov z USA, zatiaľ čo Spojené štáty majú 25-percentné clo na dovoz pickup vozidiel. Americký prezident Donald Trump nedávno kritizoval aj daň z pridanej hodnoty (DPH) v Európskej únii, ktorá však nie je zameraná na americké produkty, ale platí pre všetok dovoz a domácu výrobu bez ohľadu na krajinu pôvodu. Nemky dodal, že najlepším riešením by bola dohoda, ktorá by znížila clá na americké automobily a zmiernila obchodné napätie. Ak by však EÚ zareagovala recipročnými clami na americký dovoz, tak by to pocítili najmä spotrebitelia v podobe vyšších cien amerických produktov.
„Pri prvej administratíve Donalda Trumpa už EÚ zaviedla odvetné clá na americké whisky či motocykle Harley-Davidson v reakcii na clá na európsku oceľ. Tentoraz má však v rukáve ešte silnejší nástroj, a to takzvaný nástroj proti nátlaku (ACI). Tento legislatívny rámec umožňuje EÚ nielen zaviesť recipročné clá, ale aj zakázať priame zahraničné investície, obmedziť podnikanie amerických firiem v Európe alebo dokonca uplatniť reštrikcie v oblasti duševného vlastníctva,“ uzavrel analytik.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.