Trumpovým nariadením sa angličtina stáva úradným jazykom Spojených štátov
- 9:49 02.03.2025
- Washington

Americký prezident Donald Trump v sobotu podpísal exekutívne nariadenie, ktorým angličtinu uznáva ako jediný úradný jazyk Spojených štátov.
Doteraz bola angličtina uznaná ako úradný jazyk len v 32 štátoch americkej Únie, na federálnej úrovni takáto úprava neexistovala, informovala v nedeľu agentúra DPA.
Nové Trumpovo nariadenie úradom umožňuje komunikovať s občanmi výlučne v angličtine. Ruší sa ním tak nariadenie z čias prezidenta Billa Clintona, podľa ktorého by úradné dokumenty mali byť sprístupnené aj v iných jazykoch, aby pomohli obyvateľom USA so slabšou znalosťou angličtiny.
Angličtina je síce zďaleka najrozšírenejším jazykom v USA, ale mnohé úrady zverejňujú svoje dokumenty aj v španielčine, druhom najrozšírenejšom jazyku používanom v USA.
V Trumpovom nariadení sa píše, že ustanovenie angličtiny ako úradného jazyka nielen zefektívni komunikáciu, ale posilní aj spoločné národné hodnoty a snahy o súdržnejšiu a efektívnejšiu spoločnosť. Uvádza sa v ňom tiež, že učenie sa angličtiny pomáha prisťahovalcom etablovať sa na trhu práce, zapojiť sa do komunity, osvojiť si národné tradície a byť prínosom pre spoločnosť.
Viaceré organizácie však varovali, že toto rozhodnutie sa dá zneužiť na vylúčenie detí z komunít migrantov zo škôl.
Zástupca Snemovne reprezentantov pre menšiny Hakeem Jeffries upozornil, že podobne ako mnohé z Trumpových príkazov, aj toto nariadenie musí byť analyzované, aby bolo isté, že je v súlade s americkými zákonmi a ústavou. Ak sa zistí nejaký rozpor, vyhlášku treba napadnúť na súde, dodal.
Anabel Mendozová z mládežníckeho hnutia United We Dream zasa Trumpa obvinila, že „chce namaľovať terč na chrbáty čiernych a nebielych imigrantov a komunít, ktoré hovoria rôznymi jazykmi“. „Nebudeme to tolerovať,“ upozornila.
Denník The New York Times poznamenal, že Trumpov dekrét je víťazstvom hnutia, ktoré bojuje za obmedzenie bilingválneho vzdelávania v Spojených štátoch a za zníženie prisťahovalectva.
Trumpovi priaznivci toto jeho nariadenie vítajú. „Je to významný krok,“ napísal na sociálnej sieti konzervatívny politický aktivista Charlie Kirk. Podľa jeho názoru „uznanie angličtiny ako jazyka Ameriky v ére masového prisťahovalectva hovorí veľa o národnej jednote.“
DPA dodala, že niekoľko hodín po tom, ako sa Trump 20. januára vrátil do prezidentského úradu, bola z webovej stránky Bieleho domu odstránená jej španielska verzia.
Najrozšírenejším jazykom v USA je údajne angličtina, ktorou tam hovorí 245 miliónov ľudí. Na druhom mieste je španielsky jazyk, ktorý používa 42 miliónov ľudí. Na treťom mieste je čínština s niekoľkými jej hlavnými dialektmi – má 3,4 milióna používateľov.

Fox News omylom označila Kyjev za ruské mesto, Ukrajina žiada ospravedlnenie
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“.

Putin nenariadil predĺženie „veľkonočného prímeria“
Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria, ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí.

Britské stíhačky vzlietli k dvoma ruským lietadlám nad Baltským morom
Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie.

Pápež na Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Urbi et orbi
Pápež František, ktorý sa zotavuje z ťažkého zápalu pľúc, udelil na Veľkonočnú nedeľu svoje tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu).

Európania pijúci svätenú vodu z pútnického miesta sa nakazili cholerou
Občania Spojeného kráľovstva a Nemecka, ktorí pili svätenú vodu zo studne v pútnickom mieste Bermel Giorgis v Etiópii, sa nakazili cholerou.