Telá Slovákov, ktorí zomreli po útoku Talibanu, prevezú
Ministerstvo obrany momentálne rieši transport pozostatkov dvoch zabitých slovenských vojakov z Afganistanu na Slovensku.
V hre sú momentálne tri alternatívy, buď sa po nich poletí do Nemecka, Afganistanu, alebo ich privezú Američania.
Na sobotňajšom brífingu to novinárom povedal minister obrany Martin Glváč. Ako dodal veliteľ centra riadenia operácií Daniel Zmeko, telesné pozostatky našich vojakov na prevoz pripravujú zvyšní traja vojaci - ich kolegovia z prípravnej skupiny.
"Riešime problémy administratívne, technické ale aj poveternostné a bezpečnostné," povedal v súvislosti s prevozom Glváč.
Výber do pluku je extrémne náročný
Pri teroristickom bombovom útoku zahynuli v piatok 27. decembra dvaja príslušníci Ozbrojených síl SR. Išlo o vojakov z elitnej jednotky - 5. pluku špeciálnych síl v Žiline.
Pluk sa tvrdým výcvikom pripravuje na veľmi náročné operácie. Pre mnohých príslušníkov ozbrojených síl je služba v tejto jednotke splnením sna a vrcholom vojenskej kariéry.
Výber do tohto pluku je extrémne náročný. Dvaja zabití vojaci pôsobili v Afganistane od polovice novembra tohto roku v prípravnej skupine, na základni bolo spolu päť vojakov, ostatní traja budú pokračovať vo svojej činnosti.
Ide o tím, ktorý pripravuje účasť našich vojakov v budúcoročných operáciách. Hneď 1. januára 2014 príde do Afganistanu ďalších 78 našich vojakov.
Slovákov a jedného amerického vojaka zabil výbuch civilného auta naloženého trhavinou v husto zastavanej časti Kábulu, mimo vojenskej základne spojeneckých síl. Vo vojenskom konvoji bolo viac áut, v prvom aute sedeli obete.
Jeden zo Slovákov mal veľké šťastie
Ďalší slovenský vojak bol v druhom aute, ako povedal Glváč, je zdravý a v poriadku. Útok si okrem obetí na životoch vyžiadal aj šiestich zranených civilistov, ktorými sú miestni Afganci. K incidentu sa prostredníctvom oficiálneho stanoviska prihlásilo militantné hnutie Taliban, bojujúce proti ústrednej vláde v Kábule a prítomnosti zahraničných vojsk v Afganistane.
Podľa ministra Glváča išlo o bežnú rutinnú prácu, ako dodal, nálož niekto odpálil pravdepodobne na diaľku.
Mohlo ísť o manuálny odpal, keďže autá konvoja boli vybavené rušičkami, priblížil Zmeko. Pod vedením USA prebieha vyšetrovanie. Za vojakmi vyšlú psychológa, pod dohľadom sa preverí, či sú schopní ďalej vykonávať svoju prácu v misii, vysvetlil Zmeko.
Od vzniku armády SR ide o 58. a 59. vojaka, ktorí prišli o život počas výkonu svojej práce.
Glváč zdôraznil, že i napriek stratám na ľudských životoch musíme v zahraničných misiách zotrvať, keďže sme stabilným partnerom Severoatlantickej aliancie. Teroristom podľa neho nemôžeme ustúpiť.
"Je absolútne neprípustné, aby sme ustúpili z našich postojov, ktoré sme deklarovali, a určite, čo sa týka Afganistanu, dodržíme náš mandát, ktorý bol schválený NR SR, a deklarujeme našim partnerom, že do konca roku 2014 ostaneme v Afganistane ako stabilný článok v NATO," vyhlásil minister. Možné je aj to, že v Afganistane ostane časť našich vojakov aj po roku 2014.
Opozičné KDH reaguje na novoročný príhovor prezidenta Pellegriniho
Opozičnému hnutiu KDH chýbalo v novoročnom príhovore prezidenta SR Petra Pellegriniho poukázanie na potreby rodín.
Šimečka oceňuje apel prezidenta a kritizuje premiérov novoročný príhovor
Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka ocenil apel prezidenta SR Petra Pellegriniho na riešenie problémov ľudí na Slovensku.
Delostrelci vypálili salvy na počesť výročia Slovenskej republiky
Vojaci Ozbrojených síl (OS) SR vypálili v deň štátneho sviatku z nábrežia Dunaja v Bratislave 21 delostreleckých sálv.
Prezident Pellegrini: Vláda musí využiť rok 2025 na zásadné rozhodnutia
Prezidentský palác nebude v roku 2025 ani pobočkou úradu vlády, ani politickým centrom odporu voči nemu.
Šutaj Eštok: Slovensko musí byť silné, Hlas-SD je garanciou sociálneho štátu
Slovensko musí byť silné, najmä ak Európa slabne a začína čoraz viac zaostávať za svetom.