Post-očkovací syndróm: Univerzita hovorí o niekoľkých príznakoch

Výskum z Yaleovej univerzity sa zameral na chronické príznaky, s ktorými sa stretávajú niektorí ľudia zaočkovaní proti covidu.
Pri potláčaní pandémie ochorenia COVID-19 sa ako kľúčové preukázalo očkovanie. Vakcína proti covidu okrem iného chráni pred ťažkými príznakmi ochorenia a „dlhým covidom“. Ako však pripomínajú vedci z Yaleovej univerzity v Spojených štátoch, niektorí ľudia sa po očkovaní stretávajú s vedľajšími príznakmi.
„Tento málo preskúmaný, pretrvávajúci stav, známy ako post-očkovací syndróm (POS) nie je medicínsky uznávaný, a o jeho biologickom podklade sa veľa nevie,“ píšu vedci vo vyhlásení.
Štúdia prebiehala na čele s imunobiologičkou Akiko Iwasaki. „Tento výskum je stále na začiatku, a jeho výsledky potrebujeme overiť,“ uviedla Iwasaki vo vyhlásení. „Ale vďaka nemu máme nádej, že získame prostriedky na diagnostiku a liečbu POS,“ dodala.
Najčastejšie príznaky
Ako uvádza Yaleova univerzita na svojom webe, k najčastejším príznakom post-očkovacieho syndrómu patrí nadmerná únava, mozgová hmla, nespavosť, malátnosť a neschopnosť cvičiť. Príznaky sa objavujú do dvoch dní po očkovaní a neskôr sa môžu zhoršiť. Pacient ich môže pociťovať dlhodobo.
Vedci získali údaje o príznakoch z predošlého výskumu, ktorý mapoval priebeh očkovania u 42 ľudí, ktorí zažili vedľajšie príznaky, a 22 ďalších, u ktorých sa nedostavili.
Rozdiel medzi dvomi skupinami odhalili vzorky krvi. U pacientov s POS zistili nižšie množstvo bielych krviniek chrániacich imunitu ako u očkovaných bez syndrómu. U pacientov s POS, ktorí nikdy predtým neochoreli na covid, zistili aj nižšie množstvo protilátok na spike proteín SARS-CoV-2. To pravdepodobne súvisí s podaním nižšieho množstva dávok vakcín ako v prípade pacientov s POS.
U pacientov s POS takisto identifikovali vyššie množstvo spike proteínu SARS-CoV-2. Ten sa v tele nachádza obvykle niekoľko dní po očkovaní, pričom podporuje vznik imunitnej odpovede pri nákaze vírusom. Niektorí zaočkovaní však mali proteín v tele aj 700 dní po očkovaní. Spike proteín sa dlhší čas nachádza v telách pacientov aj pri „dlhom covide“. Zatiaľ však nie je isté, či práve spike proteín spúšťa príznaky POS.
Vedci sa v ďalšom skúmaní chcú zamerať na možné príčiny vzniku post-očkovacieho syndrómu. Okrem pretrvávajúcej prítomnosti spike proteínu v krvi hovoria aj o roli autoimunitnej odpovede, poškodených tkanív či reaktivácii vírusu Epsteina-Barrovej.
„Zatiaľ sa len približujeme k pochopeniu POS,“ uviedol profesor kardiológie Harlan Krumholz, ktorý sa takisto podieľal na výskume. „Každý medicínsky zákrok so sebou prináša riziko, a je dôležité priznať, že aj očkovanie môžu sprevádzať neželané účinky. Musíme sa naďalej sústrediť na vedecké mapovanie skúseností takýchto ľudí. Musíme k ich potrebám pristupovať so súcitom a otvorenou mysľou,“ dodal.
Výskum bol publikovaný v žurnále medRxiv.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.