Škody spôsobené nedostatkom spánku: Tento doplnok im vie zamedziť

Nekvalitný spánok a jeho nedostatok sa podpisujú pod zlý stav DNA. Tento doplnok si s tým vie poradiť.
U pracovníkov na zmeny, ktorí pracujú aj v noci, dochádza k nevyhnutnému poškodeniu buniek DNA. Vysvetľuje to štúdia publikovaná v odbornom časopise Occupational & Environmental Medicine, ktorá tvrdí, že to súvisí s tvorbou melatonínu v tele.
Melatonín je hormón, ktorý telo prirodzene vytvára najviac po zotmení, pričom sa stará o kvalitu spánku a pomáha v obnove buniek a DNA.
U pracovníkov na zmeny však dochádza k obmedzeniu tvorby tohto hormónu. To sa podľa vedcov podpisuje aj na zhoršenej schopnosti opravy DNA vplyvom oxidačného stresu, čo môže nepriamo viesť k zvýšenému riziku vzniku niektorých druhov rakoviny.
Doplnok, ktorý to môže zvrátiť
Vedci sa vo výskume pokúsili zistiť, či tieto negatívne následky zmierni umelo užívaný melatonín.
Do výskumu pribrali 40 pracovníkov na zmeny. 20 z nich po dobu 4 týždňov denne užívalo 3 miligramy melatonínu hodinu pred spaním, a zvyšných 20 užívalo placebo.
U pracovníkov následne zisťovali hladinu látky 8-OH-dG v moči. Ide o indikátor kapacity obnovy poškodenej DNA, takže čím viac ho má človek v tele, tým lepšie sa obnovuje DNA v jeho bunkách.
Ukázalo sa, že pracovníci, ktorí užívali melatonín, mali počas denného spánku o 80 percent vyššiu hladinu 8-OH-dG v moči ako tí, ktorí neužívali melatonín. Výsledky však boli rovnaké u oboch skupín počas nasledovnej nočnej zmeny.
„Vyššia miera poškodenia DNA vplyvom oxidačného stresu kvôli obmedzeným možnostiam opravy DNA je dôležitý mechanizmus, ktorý môže prispieť ku karcinogenite u pracovníkov v nočných zmenách. Náš randomizovaný výskum s placebo kontrolnou skupinou naznačuje, že suplementácia melatonínom môže zlepšiť kapacitu opravy DNA pri oxidačnom strese u pracovníkov v nočných zmenách.“
Vedci na záver pripomínajú, že výskum vyžaduje ďalšie štúdie, ktoré doplnia jeho výsledky. Do budúcna je potrebné najmä špecifikovať dlhodobé dôsledky užívania melatonínu u pracovníkov na zmeny.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.