Za prvý deň si ľudia kúpili štátne dlhopisy v hodnote 263 mil. eur
- 13:07 04.03.2025
- Bratislava

Počas prvého dňa predaja štátnych dlhopisov určených bežným občanom sa v pondelok (3. 3.) predali dlhopisy v súhrnnej hodnote 263 miliónov eur.
Informovala o tom v utorok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) s tým, že pre veľký záujem rozhodla o zväčšení hodnoty ponúkaných dlhopisov zo 400 miliónov na 500 miliónov eur.
Dlhopisov Investor so splatnosťou dva roky predali spolupracujúce banky zatiaľ v sume 140 miliónov eur a Patriot so splatnosťou štyri roky 123 miliónov eur. Predaj dlhopisov bude pokračovať do naplnenia konečnej plánovanej hodnoty 500 miliónov eur, avizovala ARDAL.
Predaj štátnych dlhopisov pre ľudí zabezpečuje päť bánk - Československá obchodná banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, UniCredit Bank a Všeobecná úverová banka. „Dlhopisy sú dostupné pre občanov prostredníctvom obchodných miest týchto bánk po celom Slovensku a ich elektronických predajných kanálov,“ doplnila agentúra.
Ide o dva dlhopisy Investor a Patriot s rôznou dobou splatnosti. Ich úročenie bude 3 % za dvojročný a 3,3 % za štvorročný dlhopis, pričom ide o čistý výnos bez daní, odvodov či poplatkov. Minimálna hodnota dlhopisu je 1000 eur, časovo je možnosť prvého nákupu ohraničená na marec, alebo do vypredania stanovenej emisie. Následne sa s dlhopisom bude dať obchodovať na burze.

Benátky zvyšujú vstupný poplatok pre jednodňových turistov
Turisti, ktorí pricestujú do Benátok na jeden deň, budú musieť od piatka platiť vstupný poplatok v dvojnásobnej výške.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, našli v nej norovírus
Obchodné reťazce žiadajú zákazníkov, aby tento produkt nekonzumovali.

EÚ dúfa, že Trumpove clá môžu posunúť dohodu s Mercosurom do cieľa
Prízrak transatlantickej obchodnej vojny vyvoláva nádeje, že dohoda medzi Európskou úniou a štyrmi juhoamerickými krajinami zo združenia Mercosur by mohla dostať definitívnu zelenú napriek dlhodobému odporu Francúzska.

V EÚ zdraželi vajcia najviac Česku a na Slovensku
Vajcia v Česku zdražujú najviac v EÚ.

Hlavný ekonóm WTO upozorňuje: Na toto sa musí pripraviť Európa a celý svet
Hlavný ekonóm pripomína, že je dôležité reagovať na presmerovanie obchodných tokov.