Toxické mikroplasty v mozgu: Takto súvisia s každodenným predmetom

Stačí malá zmena na to, aby ste obmedzili usádzanie mikroplastov v mozgu až o 90 percent, tvrdí štúdia.
Mikroplasty sú drobné častice plastu vo veľkosti 2 mikrometre až dve tisíciny milimetra. Vznikajú pri rozkladaní plastov na skládkach a vo voľnej prírode, pričom sa uvoľňujú do vody, plodín či dokonca vzduchu.
Ako naznačuje nová štúdia z Kanady, mikroplasty boli pozorované už aj v ľudskom mozgu, pričom v najhorších prípadoch dosahuje ich koncentrácia až hmotnosť siedmich gramov, čo je ekvivalent čajovej lyžičky.
Mikroplasty zistili aj u pacientov s demenciou, pričom ich množstvo u nich je v porovnaní s bežnou populáciou 3 až 5-násobné.
Vedci však pripomínajú, že existuje spôsob, ako výrazne minimalizovať prítomnosť týchto toxických chemikálií v mozgu. Podľa nich stačí obmedziť pitie vody z plastových fliaš, píšu v štúdii publikovanej v žurnále Brain Medicine.
„Samotná balená voda ročne vystavuje ľudí takmer takému množstvu mikroplastových častíc, aké skonzumujú a vdýchnu zo všetkých ostatných zdrojov dokopy,“ vysvetlil špecialista na interné lekárstvo z Univerzity v Toronte Brandon Luu.
„Prechod na pitnú vodu z kohútika redukuje toto množstvo o takmer 90 percent. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako obmedziť príjem mikroplastov.“
Jedným z ďalších výrazných zdrojov mikroplastov, ktoré nám prenikajú do tela, je aj jedlo skladované v plastových nádobách. To je nebezpečné najmä po zohriatí v mikrovlnke, pomáha však výmena za sklenú či nerezovú nádobu.
Mikroplasty a demencia
Štúdia publikovaná vo februári vo vedeckom časopise Nature Medicine približuje, že mikroplasty sa častejšie nachádzajú v mozgu ľudí trpiacich demenciou.
Vedci z Nového Mexika podnikli výskum, v rámci ktorého sledovali 52 ľudí, ktorí zomreli v rokoch 2016 a 2024. U druhej skupiny našli väčšie množstvo mikroplastov v mozgu, čo naznačuje, že ich výskyt v organizme sa zvyšuje s pribúdajúcim znečistením životného prostredia.
Jednoznačná spojitosť medzi demenciou a mikroplastmi v mozgu však zatiaľ nie je dokázaná.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.