Ozónová vrstva nad Antarktídou vykazuje niečo zvláštne. Tento objav vedcov prekvapil

Vedci potvrdili zmenu vývoja vrstvy ozónu nad Antarktídou.
Pred štyrmi desaťročiami vedci bili na poplach po tom, ako objavili rastúcu dieru v ozónovej vrstve nad Antarktídou. Ozón je ochranná vrstva plynu, ktorá chráni život na Zemi pred škodlivým ultrafialovým žiarením, ktoré môže spôsobiť rakovinu kože, šedý zákal a poškodenie rastlín a morských živočíchov.
Odborníci však zistili, že ozónová diera sa zaceľuje. A ak bude tento trend pokračovať, mohla by nakoniec zostať uzavretá natrvalo, uviedli. Hoci vedci už v minulosti pozorovali známky obnovy ozónovej diery, táto štúdia publikovaná v časopise Nature je prvou, ktorá s vysokou štatistickou spoľahlivosťou dokazuje, že toto ozdravenie je primárne spôsobené znížením používania látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu. Susan Solomonová z Massachusettského technologického inštitútu povedala:
„Toto je skutočne prvá štúdia, ktorá kvantifikovala vieru v obnovu ozónovej diery. Záver je, že s 95-percentnou istotou dochádza k jej obnove. Čo je úžasné. A ukazuje to, že skutočne môžeme vyriešiť environmentálne problémy.“
V roku 1985 vedci objavili dieru v ozónovej vrstve nad Antarktídou, ktorá sa otvorila počas austrálskej jari, medzi septembrom a decembrom. Výskumníci našli dôkazy, ktoré rýchlo potvrdili príčinu vzniku ozónovej diery - chlórfluórované uhľovodíky (CFC), čo sú chemické látky, ktoré sa vtedy používali v chladiacich a klimatizačných zariadeniach, v izoláciách a v aerosóloch. Keď sa freóny dostanú do stratosféry, môžu za určitých sezónnych podmienok rozkladať ozón.
Tieto odhalenia čoskoro viedli k vypracovaniu medzinárodnej zmluvy, ktorej cieľom bolo postupne ukončiť výrobu freónov a iných látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu v nádeji, že sa podarí zaceliť ozónovú dieru. Do roku 2016 sa objavili kľúčové známky obnovy ozónovej diery, keďže sa zdalo, že sa každým rokom zmenšuje. Doteraz však nebolo jasné, či to bolo spôsobené znížením množstva freónov alebo inými vplyvmi, ako sú El Niño, La Niña a polárny vír.
V rámci štúdie tím použil simulácie zemskej atmosféry za rôznych podmienok a porovnal ich s pozorovaním zmien ozónu v antarktickej stratosfére. Postupom času sa ukázalo, že obnova ozónu bola spôsobená najmä znížením množstva látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu. Ak bude tento trend pokračovať, vedci predpokladajú, že čoskoro sa tu a tam objaví rok, keď ozónová vrstva zostane úplne neporušená. Nakoniec by ozónová diera mala zostať nadobro uzavretá.
Peidong Wang, ktorý tiež pracoval na tejto štúdii, povedal, že ich zistenia „nám dávajú istotu, že môžeme vyriešiť environmentálne problémy. Približne do roku 2035 by sme mohli byť svedkami roku, keď na Antarktíde nebude vôbec žiadna ozónová diera.“

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.