Poľsko a pobaltské štáty vítajú Macronov návrh týkajúci sa jadrového odstrašenia
- 17:41 06.03.2025
- Brusel

Poľsko a pobaltské štáty privítali vo štvrtok návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona začať rozhovory o použití francúzskeho jadrového "dáždnika" ako odstrašujúceho prostriedku na ochranu Európy pred hrozbami z Ruska.
Moskva tento plán označila za "extrémne konfrontačný", informovala agentúra AP, píše TASR.
AP pripomenula, že Francúzsko je jedinou jadrovou veľmocou v Európskej únii. Macron v stredu v prejave k národu označil Rusko za hrozbu pre Francúzsko a Európu a informoval, že sa rozhodol otvoriť debatu o ochrane európskych spojencov. Stane sa tak v čase obáv z rastúcej neochoty USA podieľať sa na ochrane bezpečnosti Európy.
Poľský premiér Donald Tusk, ktorého krajina tento polrok predsedá EÚ, uviedol, že Macronov „návrh musíme seriózne zvážiť“. Poznamenal, že „ako vždy, záleží na detailoch, ale ochota Francúzska v tomto smere je veľmi významná“.
O Macronovu ponuku prejavili záujem aj pobaltské štáty, ktoré sa snažia presadiť návrh, aby krajiny EÚ zvýšili výdavky na obranu a zabránili tak akejkoľvek budúcej agresii zo strany susedného Ruska.
Litovský prezident Gitanas Nauséda ocenil Macronovu ponuku ako veľmi zaujímavý nápad. „Máme veľké očakávania, pretože jadrový dáždnik by poslúžil ako skutočne veľmi vážne odstrašenie voči Rusku,“ objasnil.
Lotyšská premiérka Evika Siliňová označila francúzsky návrh za príležitosť na diskusiu a zdôraznila, že na rozhovory s ostatnými európskymi spojencami i na domácej úrovni treba viac času.
Podľa magazínu Politico, ktorý sa odvoláva na hovorcu poľskej vlády, nebude Macronov návrh predmetom rokovaní na štvrtkovom zasadnutí Európskej rady.
Federácia amerických vedcov (FAS) tvrdí, že Francúzsko má štvrtý najväčší jadrový arzenál na svete - vlastní odhadom 290 jadrových hlavíc.
Jadrové zbrane má aj Spojené kráľovstvo, ktoré už nie je členom EÚ, no pracuje na obnovení užších vzťahov s 27-členným blokom. Hovorca britského premiéra Keira Starmera Tom Wells doplnil, že Spojené kráľovstvo už poskytuje svoje jadrové sily aliancii NATO, čím pomáha chrániť európsku bezpečnosť.
Počas studenej vojny bol americký jadrový dáždnik zameraný na to, aby spojenci - najmä členovia aliancie NATO - boli v prípade hrozby chránení americkými jadrovými silami. To je jeden z dôvodov, prečo sa mnohé štáty v Európe i na svete nesnažia nadobudnúť svoj vlastný jadrový arzenál.
Na diskusiu o „jadrovom zdieľaní“ s Francúzskom vyzval vo februári pravdepodobný budúci nemecký spolkový kancelár Friedrich Merz. Nemecko patrí medzi tie európske krajiny, na ktorých území sú rozmiestnené americké jadrové zbrane.
AP doplnila, že Macron v stredu vo svojom prejave k národu zdôraznil, že rozhodnutie o použití francúzskych jadrových zbraní bude výlučne v rukách francúzskeho prezidenta.
Slovenský premiér Robert Fico sa vo štvrtok na rokovaní zahraničného výboru Národnej rady SR v Bratislave postavil proti tomu, aby bolo Slovensko pod jadrovým dáždnikom Francúzska, a odmietol účasť aj na Macronom avizovanom stretnutí šéfov generálnych štábov krajín, ktoré chcú garantovať mier na Ukrajine.

Trump vyzýva preveriť výsledky „falošných“ prieskumov
Americký prezident Donald Trump v pondelok skritizoval „falošné prieskumy verejnej mienky“, ktoré sa objavili necelých 100 dní po jeho návrate do Bieleho domu a podľa ktorých má jeho politika klesajúcu podporu.

V Portugalsku a Španielsku hlásia celoštátne výpadky elektrickej energie
V Portugalsku, Španielsku a niektorých častiach Francúzska zaznamenali v pondelok masívny výpadok elektrického prúdu.

Putin vyhlásil medzi 8. a 11. májom prímerie s Ukrajinou
Ruský prezident Vladimir Putin nariadil štvordňové prímerie s Ukrajinou, ktoré bude trvať od polnoci 8. mája do 11. mája pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom, uviedol v pondelok Kremeľ.

Vatikán: Konkláve sa začne 7. mája
Konkláve, voľba nového pápeža, sa začne 7. mája. Vatikánske múzeá preto už v pondelok na neurčito uzavreli Sixtínsku kaplnku, kde budú kardináli zasadať.

Rusko tvrdí, že pre mierové rokovania je nevyhnutné uznanie anektovaných území
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v nadväznosti na výzvu Donalda Trumpa zložiť zbrane vyhlásil, že Rusko je pripravené začať mierové rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek predbežných podmienok.