Nádej pre pacientov s dlhým covidom: Takto sa im môže vrátiť chuť a čuch

Skupina pacientov podstúpila unikátny chirurgický zákrok, vďaka ktorému sa im vrátili chuť a čuch.
Pacienti s ochorením Covid-19 sa vo väčšine prípadov vyliečia zo všetkých jeho príznakov. Ojedinele sa však ochorenie môže preklenúť do dlhého covidu, ktorý sa okrem únavy, kašľa a bolesti hlavy prejavuje aj pretrvávajúcou stratou čuchu a chuti.
Londýnski chirurgovia však prinášajú nádej pre všetkých tých, ktorým sa po ochorení nevrátili tieto dva základné zmysly. Ako informuje denník The Guardian, podarilo sa im vyvinúť zákrok na rozšírenie nosových dutín, vďaka ktorému mohli pacienti opäť cítiť vône a chute.
Štandardná liečba nefungovala, zabral až zákrok
Všetkých 12 pacientov, ktorí podstúpili zákrok, trpelo stratou čuchu a chuti po dobu vyše dvoch rokov, pričom štandardná liečba kortikosteroidmi im nepriniesla žiadnu úľavu.
Lekári skúsili u týchto pacientov aplikovať zákrok s názvom funkčná septorinoplastika, ktorý sa bežne používa v plastickej chirurgii na úpravu umiestnenia nosovej prepážky.
Vďaka rozšíreniu dutín sa po operácii dostáva viac odorantov na podnebie nosovej dutiny, ktorá je kľúčová pre rozpoznávanie pachov.
„Po aplikovaní princípu rozšírenia nosových alebo olfaktorických dýchacích ciest reaktivujeme čuch, a dosiahneme jeho zlepšenie. Pacienti s anosmiou spôsobenou dlhým covidom strácajú čuch, alebo ho majú veľmi slabý, preto ho potrebujeme prebudiť. A táto operácia sa o to postará.“
The Guardian oslovil jednu z pacientiek, ktoré podstúpili operáciu, 27-ročnú Penelope Newmanovú z Londýna. Tá uviedla, že po operácii sa jej čuch aj chuť „vrátili takmer do normálu“.
„Po operácii si užívam jedlo a vône tak ako predtým. Už môžem variť a jesť cesnak a cibuľu, a aj ostatní ich pre mňa môžu pripravovať. Konečne si môžem zájsť s rodinou a priateľmi von na večeru,“ uviedla Newmanová.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.