Takmer sedem percent Američanov bolo svedkom masovej streľby
- 10:11 09.03.2025
- Washington

Takmer sedem percent Američanov už bolo svedkom masovej streľby a viac ako dve percentá boli pri streľbe zranené. Vyplýva to zo štúdie Coloradskej univerzity (UC) v Boulderi, TASR o tom informuje podľa webu denníka The Guardian.
Od roku 2014 bolo na celoštátnej úrovni v Spojených štátoch zdokumentovaných takmer 5000 masových strelieb a od roku 2020 to býva viac ako 500 ročne.
„Táto štúdia potvrdzuje, že masové streľby nie sú izolovanými tragédiami, ale skôr realitou, ktorá zasahuje podstatnú časť populácie s hlbokými fyzickými a psychickými následkami,“ povedal pre web Phys.org hlavný autor štúdie David Pyrooz.
„Tiež zdôrazňujú potrebu zásahov a podpory pre najviac postihnuté skupiny,“ dodal Pyrooz, ktorý pôsobí ako profesor sociológie a kriminológ na Inštitúte pre vedu o správaní na UC Boulder.
Respondenti štúdie odpovedali v januári 2024 na sériu otázok vrátane otázky: „Boli ste vy osobne niekedy počas svojho života fyzicky prítomný na mieste masovej streľby?“
V reprezentatívnej vzorke 10.000 respondentov necelých sedem (6,95) percent odpovedalo áno a 2,18 percenta uviedlo, že boli zranení. To zahŕňa nielen priame zranenie pri streľbe, ale aj zasiahnutie črepinami, pošliapanie ľuďmi alebo iné zranenia pri úteku z miesta činu.
„Naše zistenia poukazujú na značný dosah masovej streľby v americkej spoločnosti. Táto rozšírená expozícia podčiarkuje potrebu komplexných stratégií verejného zdravia na riešenie širokých a trvalých vplyvov vystavenia masovej streľbe,“ napísali vedci v článku.
Medzi svedkami masovej streľby boli podľa štúdie častejšie zastúpení muži a príslušníci černošskej menšiny. Príjem a úroveň vzdelania respondentov nemali podstatnejší vplyv na pravdepodobnosť, či sa niekto stal svedkom masovej streľby.
Ako masová streľba bola v štúdii definovaná streľba, pri ktorej boli na verejnom mieste postrelení alebo zastrelení najmenej štyria ľudia. Za „fyzickú prítomnosť“ na mieste masovej streľby sa považovala „prítomnosť v bezprostrednej blízkosti miesta streľby v čase, keď sa strieľalo, takže guľky boli vystrelené vaším smerom, mohli ste vidieť strelca alebo ste mohli počuť streľbu“.

Muž, ktorý vo Vancouveri vrazil autom do ľudí, má zrejme psychické problémy
Polícia v kanadskom meste Vancouver v nedeľu oznámila, že náraz auta do ľudí na tamojšom pouličnom festivale filipínskej kultúry si vyžiadal už najmenej 11 obetí.

Z Grónska sa podľa premiéra nikdy nestane majetok, ktorý by sa dal kúpiť
Z Grónska sa nikdy nestane kus majetku, ktorý by sa dal kúpiť, vyhlásil v nedeľu tamojší premiér Jens-Frederik Nielsen, ktorý je na návšteve Dánska prvýkrát od nástupu do funkcie.

Macron po vražde v mešite: Rasizmus a nenávisť nemajú vo Francúzsku miesto
Vo Francúzsku nikdy nebude miesto pre rasizmus a nenávisť, uviedol v nedeľu francúzsky prezident v súvislosti s brutálnym pobodaním moslimského muža v mešite na juhu krajiny.

Telegraph: Zelenskému bolo v rozpore s protokolom udelené miesto v prvom rade
Vatikán porušil svoj protokol, keď Volodymyra Zelenského na pohrebe pápeža Františka usadil do prvého radu spolu s Donaldom Trumpom a Emmanuelom Macronom.

Na hrobe pápeža bola biela ruža, pre Františka mala osobitný význam
Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.