Šefčovič: EÚ ponúka Američanom príležitosť rokovať a vyhnúť sa obchodnej vojne
- 9:13 12.03.2025
- Brusel

Európska únia (EÚ) v reakcii na americké 25-percentné clá na dovoz ocele a hliníka do USA zavedie od 1. apríla "protiopatrenia" na americký tovar v hodnote 26 miliárd eur.
Oznámila to v stredu šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič zdôraznil, že clá z USA "nás vedú nesprávnym smerom" a vysvetlil, že Únia má snahu predísť "obchodnej vojne", informuje spravodajca TASR.
Šefčovič v spoločnom vyhlásení s Leyenovou upozornil, že obchodné partnerstvo medzi EÚ a USA je dobre vyvážené a generuje vysoké zisky pre obe strany.
„Najmä v oblasti ocele a hliníka zdieľame niektoré z výziev, ako sú napríklad globálne nadmerné kapacity spôsobené netrhovými praktikami. EÚ je súčasťou riešenia, nie problému. Minulý mesiac, počas mojej návštevy vo Washingtone, aby som na tieto body upozornil, bolo jasné, že EÚ nie je problémom, a preto sú dnešné opatrenia ešte viac neopodstatnené,“ uviedol Šefčovič s odkazom na 25-percentné clá na dovoz európskej ocele a hliníka do USA.
Slovenský eurokomisár pripomenul, že Američanom tieto argumenty predložil, aby sa predišlo zbytočnej záťaži zavádzaniu opatrení a protiopatrení.
„Na tlieskanie však potrebujete obe ruky. Administratíva USA sa rozhodla pre škodlivý kurz neoprávnených ciel, takže nám nezostáva nič iné, ako reagovať - a to je presne to, čo robíme,“ opísal situáciu.
Šefčovič spresnil, že EÚ ako prvý krok od 1. apríla automaticky obnoví momentálne pozastavené opatrenia na opätovné vyvažovanie colného zaťaženia z rokov 2018 a 2020, ktoré sa účinne zameriavajú na tovar z USA vyvezený do krajín EÚ v hodnote 4,5 miliardy eur.
Dodal, že ako druhý krok eurokomisia podnikne rozhodné kroky pre prijatie balíka dodatočných protiopatrení vzťahujúcich sa na vývozy z USA do EÚ v hodnote 18 miliárd eur.
„V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov budeme konzultovať s kľúčovými zainteresovanými stranami, aby nám pomohli vytvoriť tento nový balík. Cieľom je vyvážiť zvýšenú obchodnú hodnotu ovplyvnenú americkými tarifami a zároveň minimalizovať vplyv na európske podniky a spotrebiteľov,“ zdôraznil Šefčovič.
Podľa jeho slov sa však tejto situácii dá vyhnúť, ak administratíva USA prijme „predĺženú ruku“ Európanov a bude s nimi ochotná spolupracovať na dosiahnutí dohody, ktorá by zabránila obchodnej vojne.
„Pod vedením predsedníčky Európskej komisie som pripravený rokovať. Sme pripravení to zrealizovať,“ odkázal Šefčovič.

Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie
Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.

Shrinkfláciu možno v poslednom čase vidieť u celej škály produktov
Zmenšovanie výrobku a ponechanie rovnakej ceny. Aj to sú obľúbené praktiky obchodníkov, na ktoré je možné naraziť čoraz častejšie.

SNS oceňuje prísľub premiéra, že je ochotný debatovať o zmene v transakčnej dani
Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

Trump vyzbieral na svoju inauguráciu rekordných 239 miliónov USD
Trump vyzbieral na svoju januárovú inauguráciu rekordných 239 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní so sumou, ktorú získal pred svojím prvým uvedením do úradu v roku 2017.

Agentúra S&P potvrdila Slovensku rating A+, zhoršila výhľad na negatívny
Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny.