Putin a Erdogan v telefonáte rokovali o možnej obnove Čiernomorskej dohody
- 12:51 28.03.2025
- Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan v piatok v telefonickom rozhovore diskutovali o možnosti obnovenia Čiernomorskej dohody z roku 2022, ktorá má zabezpečiť bezpečný prejazd ukrajinských nákladných lodí v Čiernom mori, a o zrušení západných sankcií voči Moskve.
Dvojica hovorila o bezpečnosti v Čiernom mori, pričom Erdogan prisľúbil, že Ankara podnikne kroky na zaistenie „bezpečnosti obchodnej plavby“, čo by prispelo k mierovému úsiliu.
Putin a Erdogan si podľa Kremľa „vymenili názory na obnovenie iniciatívy pre bezpečnú plavbu v Čiernom mori a odstránenie prekážok vývozu ruských potravín a hnojív“.
Na dohode o obilí, známej aj ako Čiernomorská iniciatíva, sa Rusko a Ukrajina dohodli v júli 2022 za sprostredkovania Turecka a OSN. Dohoda predpokladala vytvorenie bezpečného koridoru pre vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more, ako aj zrušenie obmedzení na vývoz ruských hnojív. V júli 2023 Rusko od dohody odstúpilo pre údajné nedodržiavanie podmienok dohody.
V utorok, po rozhovoroch v Saudskej Arábii sprostredkovaných Washingtonom, bola oznámená dohoda, ktorá za určitých podmienok povedie k prímeriu v Čiernom mori a moratóriu na útoky zamerané na energetickú infraštruktúru. Od stredy sa však Rusko a Ukrajina obviňujú z marenia tejto pôvodnej dohody, pričom Moskva obviňuje Kyjev, že spustil útočné operácie proti energetickým zariadeniam v Rusku.
„Turecko pozorne sleduje proces iniciovaný s cieľom ukončiť prebiehajúcu vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou a je pripravené poskytnúť všetky druhy podpory vrátane organizovania mierových rokovaní,“ povedal Erdogan.
AFP pripomína, že Turecko - členský štát NATO - sa od začiatku ruskej invázie na susednú Ukrajinu usiluje udržiavať dobré vzťahy s oboma stranami konfliktu.
Erdogan podľa vyhlásenia svojej kancelárie Putinovi tiež povedal, že spolupráca Turecka a Ruska je kľúčová pre riešenie regionálnych konfliktov. Turecký prezident tvrdí, že je dôležité, aby Moskva a Ankara spolupracovali na zabezpečení, že Sýria dosiahne trvalý mier a stabilitu. Turecko a Rusko môžu „spoločne pracovať na odstránení snáh podnecujúcich etnickú a sektársku diskrimináciu, ktorých cieľom je zničiť jednotu Sýrie, a na úplnom zrušení sankcií voči Sýrii“.
Rusko bolo podporovateľom zvrhnutého sýrskeho prezidenta Bašára Asada a ponúklo mu vojenskú podporu počas občianskej vojny, ktorá vypukla v Sýrii v roku 2011. Moskva sa snaží nadviazať kontakty s novou sýrskou vládou, a to najmä s cieľom udržať svoje dve vojenské základne v Sýrii, píše AFP.

Na priehrade pri Prahe sa prevrátila loď, jeden človek sa utopil
Na vodnej nádrži Štěchovice v Stredočeskom kraji južne od Prahy sa v pondelok ráno prevrátila loď so siedmimi ľuďmi.

Mjanmarsko: Pri zemetraseniach zahynulo najmenej 700 moslimov
Mjanmarská moslimská organizácia tvrdí, že viac ako 700 veriacich zahynulo pri zemetrasení s magnitúdou 7,7, ktoré krajinu zasiahlo v čase modlitieb počas posvätného mesiaca ramadán.

Izrael: Netanjahu vymenoval nového riaditeľa kontrarozviedky Šin bet
Izraelský premiér vymenoval za nového riaditeľa kontrarozviedky Šin bet bývalého veliteľa vojenského námorníctva Eliho Šarvita, oznámil v pondelok úrad predsedu vlády.

Čína tvrdí, že pri svojom pobreží objavila obrovské náleziská ropy
Čínska národná pobrežná ropná spoločnosť objavila na východe Juhočínskeho mora ropné pole so zásobou viac ako 100 miliónov ton tejto komodity.

Francúzska polícia vyšetruje požiar nabíjacích staníc spoločnosti Tesla
Dvanásť elektrických nabíjacích staníc americkej spoločnosti Tesla patriacej miliardárovi Elonovi Muskovi bolo v noci zo stredy na štvrtok cieľom podpaľačského útoku.