• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 2.4.2025Meniny má Zita
Bratislava

Chrípka, mykoplazmy a chlamýdie majú tento rok ťažší priebeh

  • 9:10 31.03.2025
  • Handlová
Chrípka, mykoplazmy a chlamýdie majú tento rok ťažší priebeh

Ochorenia ako chrípka, mykoplazmy a chlamýdie nie sú stále na ústupe. V kolektívoch môžu spôsobiť epidémie a môžu mať atypický priebeh, častejšie tiež končia zápalom pľúc. Upozornil na to pneumológ z nemocnice v Handlovej Jozef Kubík.

Tohtoročná chrípková sezóna je podľa odborníkov výrazná, úlohu zohráva nielen počasie, ale aj správanie ľudí. „Každoročne sa počas chrípkovej sezóny výrazne zvýši počet akútnych respiračných ochorení, ako aj zhoršení chronických respiračných ochorení,“ uviedol Kubík.

Okrem chrípky sa v tomto období podľa neho vyskytujú aj iné respiračné vírusy a baktérie, napríklad adenovírusy, metapneumovírus, respiračný syncyciálny vírus, chlamýdie a mykoplazmy. „Mnoho ľudí navyše v chorobe navštevuje verejné miesta či lekárske ambulancie, čím prispievajú k šíreniu infekcií. Dnes už vieme, že obranyschopnosť organizmu môže zostať dlhodobo znížená aj po prekonaní ochorenia COVID-19 a zároveň už neplatia ani preventívne opatrenia, ako nosenie rúšok a respirátorov, ktoré v uplynulých rokoch výrazne pomáhali zabrániť šíreniu vírusov,“ doplnil.

V súčasnosti medzi pacientmi kolujú najmä chrípkové vírusy typu A a B. „Človek sa môže nakaziť chrípkou A, no neskôr aj chrípkou B, pretože imunita medzi týmito dvoma typmi nie je úplne skrížená. Nie je preto výnimočné, že niektorí ľudia prekonajú viacero respiračných infekcií v jednej sezóne,“ priblížil pneumológ.

Prevenciou proti ochoreniam je podľa neho i očkovanie, pomáha totiž populácii zvládať epidémie, aj keď vírus chrípky neustále mutuje. Lekári ho odporúčajú predovšetkým pacientom s chronickými ochoreniami srdca, pľúc, metabolickými ochoreniami či seniorom v domovoch dôchodcov.

Okrem chrípky a iných vírusových infekcií tento rok výrazne stúpol aj výskyt ochorení spôsobených pľúcnymi chlamýdiami a mykoplazmami. Kubík priblížil, že tieto baktérie sa šíria kvapôčkovou infekciou a často spôsobujú epidémie, hlavne medzi deťmi a mladými ľuďmi, pričom sa prejavujú atypicky. „Diagnostikujeme ich najmä na základe protilátok v krvi alebo špeciálnych metód v prípade závažných stavov. V prípade pretrvávajúcich respiračných problémov, na ktoré nepomáha bežná liečba, by mali pacienti včas absolvovať podrobnejšie vyšetrenie v špecializovanej ambulancii, aby sa vyhli vážnym komplikáciám,“ dodal lekár.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Drucker navrhne vláde vymenovať Krišandu za štátneho tajomníka

Drucker navrhne vláde vymenovať Krišandu za štátneho tajomníka

VČERA - 21:59Domáce

Minister školstva Tomáš Drucker navrhne vláde SR vymenovať Jána Krišandu do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

Premiér verí, že vláda odporučí NR SR novelu zákona o mimovládkach na schválenie

Premiér verí, že vláda odporučí NR SR novelu zákona o mimovládkach na schválenie

VČERA - 21:58Domáce

Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách.

Z trhu sťahujú obľúbený šalát

Z trhu sťahujú obľúbený šalát

VČERA - 20:31Domáce

Zákazníci môžu produkt vrátiť v predajni.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal konanie voči Kaliňákovi i Remišovej

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal konanie voči Kaliňákovi i Remišovej

VČERA - 17:38Domáce

Remišová mala prezradiť neverejné informácie o rodinnom príslušníkovi Kaliňáka.

Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu

Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu

VČERA - 17:14Domáce

Líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu v Národnej rade SR.