• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 4.4.2025Meniny má Izidor
Bratislava

Pred 65 rokmi slávnostne otvorili pamätník na Slavíne

  • VČERA - 11:02
  • Bratislava
Pred 65 rokmi slávnostne otvorili pamätník na Slavíne

Slavín, rozľahlý pamätník sovietskym vojakom, ktorý sa vypína nad Bratislavou na malokarpatskej vyvýšenine, patrí medzi najznámejšie symboly mesta. Od slávnostného otvorenia najväčšieho vojnového pamätníka v strednej Európe uplynie v piatok (4. 4.) 65 rokov.

K oslobodeniu Bratislavy došlo v rámci Bratislavsko-brnianskej operácie, ktorá sa uskutočnila v dvoch etapách v období od 25. marca 1945 do 5. mája 1945. Práve kulminačnými momentmi jej prvej etapy prebiehajúcej od 25. marca do 11. apríla bolo oslobodenie Bratislavy a vybojovanie predmostí na rieke Morava. Počas priamych bojov o Bratislavu padlo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov.

Od vyhlásenia verejnej architektonickej súťaže na výstavbu pamätníka na počesť padlým vojakom Červenej armády v roku 1953 po začatie samotnej výstavby uplynuli štyri roky. Projekt pamätníka zverili do rúk architekta Jána Svetlíka, pričom výstavba prebiehala v rokoch 1957 - 1960 na miestach, kde sa už nachádzalo pohrebisko padlých vojakov. Na výzdobe areálu sa podieľali poprední slovenskí sochári - Jozef Kostka, Rudolf Pribiš, Ladislav Snopek, Tibor Bártfay, Ján Kulich, Dezider Castiglione a Juraj Krén.

Výber miesta pre pamätník sovietskej armády nebol vôbec náhodný. Skôr naopak, bol starostlivo premyslený z viacerých hľadísk, od urbanistického a propagandistického až po pragmatické,“ povedala TASR historička Petra Hudek z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), v. v. i.

Jednu z hlavných dominánt Bratislavy slávnostne otvorili 4. apríla 1960 pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou. Monumentálny pamätník stojaci na vrchu Malých Karpát vo výške 252 metrov nad morom zaberá plochu 10.000 štvorcových metrov.

Ústrednú časť pamätníka tvorí cintorín - prichádza sa k nemu schodiskom so sochárskou výzdobou. V šiestich masových hroboch a v 317 individuálnych hrobových miestach je spolu pochovaných 6845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy a okolia. Za cintorínom sa nachádza obradná sieň s kolonádou. Vstupné kazetové dvere do obradnej siene vykladanej mramorom zdobí z vonkajšej strany bronzový reliéfny súbor Rudolfa Pribiša pripomínajúci vojnové útrapy druhej svetovej vojny.

Pamätníku dominuje 39,5 metra vysoký žulový obelisk stojaci nad obradnou sieňou. Na jeho vrchole je umiestnená 11-metrová bronzová socha Víťazstvo od akademického sochára Alexandra Trizuljaka. Jej autor zachytil vojaka v momente, keď vztyčuje bojovú zástavu nad oslobodenou krajinou.

Celý areál pamätníka dotvárajú sochárske kompozície s námetmi oslobodenia a obklopuje ho park, v ktorom sú zasadené dreviny prinesené z rozličných oblastí bývalého Sovietskeho zväzu. Krátko po svojom otvorení bol Slavín v roku 1962 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Historička vníma pozitívne, že Slavín je nielen pietnym miestom s historickým významom, ale aj obľúbenou rekreačnou zónou Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta. „Je to ideálne miesto na prechádzky s nádhernými výhľadmi na Bratislavu. Nemali by sme ho vnímať ako posvätné miesto - hoci je to cintorínom s hrobmi vojakov, zároveň poskytuje priestor na oddych a vychádzky. Bežní návštevníci pre toto miesto nepredstavujú hrozbu. Skutočné riziko vidím v rôznych verejných prejavoch a aktoch s propagandistickým podtextom, ktoré sa tam často konajú,“ pripomenula Petra Hudek.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území Slovenska

Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území Slovenska

VČERA - 21:34Domáce

Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

SHMÚ varuje: V týchto lokalitách budú mínus dva stupne Celzia

SHMÚ varuje: V týchto lokalitách budú mínus dva stupne Celzia

VČERA - 18:53Domáce

Mráz počas noci a rána môže poškodiť vegetáciu.

V Bratislave sa koná pochod proti novele zákona o mimovládnych organizáciách

V Bratislave sa koná pochod proti novele zákona o mimovládnych organizáciách

VČERA - 18:37Domáce

Organizátori tvrdia, že jej cieľom je umlčať ľudí a organizácie, ktoré si dovoľujú kritizovať vládu.

Šimkovičová vymenovala štyroch nových členov rady FPU

Šimkovičová vymenovala štyroch nových členov rady FPU

VČERA - 18:19Domáce

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová vo štvrtok vymenovala štyroch nových členov rady Fondu na podporu umenia.

Poslanci schválili novelu leteckého zákona, reaguje na SLAK

Poslanci schválili novelu leteckého zákona, reaguje na SLAK

VČERA - 17:52Domáce

Ministerstvo dopravy SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.