Čína hľadá spojencov po celom svete, chce vytvoriť jednotný front proti clám USA
- 12:49 10.04.2025
- Peking

Čína hľadá spojencov po celom svete, keďže USA neustále zvyšujú clá na jej dovoz. Pokúša sa o vytvorenie jednotného frontu so zámerom prinútiť Washington k ústupu.
Po niekoľkých dňoch tohto úsilia však zaznamenala len čiastočný úspech. Mnohé krajiny nie sú totiž ochotné spojiť sa s hlavným cieľom obchodnej vojny amerického prezidenta Donalda Trumpa. TASR o tom informuje na základe správy AP.
Trump uplynulú stredu odložil zavedenie recipročných ciel pre väčšinu krajín na 90 dní s tým, že im chce poskytnúť čas na rokovania.
Čína ale odmietla rokovať a vyhlásila, že bude „bojovať až do konca“ v colnej vojne. To viedlo Trumpa k ďalšiemu zvýšeniu colnej sadzby na čínsky dovoz na 125 % zo 104 %. Čína v rámci odvety zaviedla clá na americký tovar vo výške 84 %, ktoré nadobudli účinnosť vo štvrtok.
Čína sa zameriavala na Európu. „Čína je ochotná spolupracovať s Európskou úniou (EÚ) na spoločnej realizácii dôležitého konsenzu dosiahnutého lídrami Číny a EÚ, posilnení komunikácie a výmeny a prehĺbení obchodu, investícií a priemyselnej spolupráce medzi Čínou a EÚ,“ uviedla oficiálna tlačová agentúra Sinchua.
Toto vyhlásenie nasledovalo po utorkovej videokonferencii medzi čínskym ministrom obchodu Wang Wen-tchaom a eurokomisárom pre obchod a hospodársku bezpečnosť Marošom Šefčovičom o recipročných clách USA.
Wang Wen-tchao označil americké clá za akt unilateralizmu, protekcionizmu a ekonomického šikanovania, ktorý vážne poškodzuje multilaterálny obchodný systém založený na pravidlách a negatívne ovplyvňujúci stabilitu globálneho ekonomického poriadku, uviedla Sinchua. Dodal, že Čína je ochotná vyriešiť rozdiely prostredníctvom konzultácií a rokovaní, ale ak USA budú trvať na svojej vlastnej ceste, bude bojovať až do konca.
Wang Wen-tchao rokoval tiež s desaťčlenným Združením národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN), zatiaľ čo premiér Li Čchiang sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi podnikov, ktorým povedal, že vláda je pripravená zvládnuť všetky druhy „neistôt,“ uviedla Sinchua.
Napriek nespokojnosti s colnou politikou USA, nie všetky krajiny majú záujem o spojenie s Čínou, najmä tie, ktoré mali v minulosti spory s Pekingom.
Austrálsky premiér Anthony Albanese uviedol, že voľný a spravodlivý obchod je dobrá vec. Dodal, že jeho vláda spolupracuje so všetkými krajinami, ale stojí na vlastných nohách a bráni národné záujmy.
Čína zaviedla sériu obchodných prekážok proti Austrálii v roku 2020 po tom, čo vláda v Canberre nahnevala Peking tým, že vyzvala na nezávislé vyšetrovanie pandémie ochorenia COVID-19.
India údajne odmietla tiež čínsku výzvu na spoluprácu a Rusko, ktoré sa zvyčajne považuje za najbližšieho geopolitického partnera Číny, bolo z Trumpových ciel úplne vynechané.
Nie je jasné, aké ďalšie kroky Čína podnikne. Medzi netarifné možnosti patria zákazy amerických filmov, amerických právnických firiem a obchodu so službami.

Väčšina kytíc v kvetinárstvach a supermarketoch v EÚ je plná pesticídov
Holanďania sú na celom svete známi pestovaním tulipánov. Patria medzi lídrov v medzinárodnom kvetinárskom sektore, ktorý je čoraz viac pod dohľadom ochranárov pre nadmerné používanie pesticídov na poliach.

Blíži sa veľká zmena, ktorá ohrozí polovicu počítačov na Slovensku
50 % počítačov sa môže stať bezpečnostným rizikom.

Pozor na takéto SMS od ZSE Energia, je to podvod
Spoločnosť ZSE Energia opätovne varuje pred podvodnými SMS správami.

Majetok v 2. pilieri zaznamenal pokles, po prepade príde rast
Dôchodkové fondy v druhom pilieri zaznamenali v posledných mesiacoch pokles majetku zo 17,6 miliardy eur na 15,2 miliardy eur.

Bývalý šéf Google verí, že AI čoskoro nahradí väčšinu programátorov
Umelá inteligencia by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.