Lavrov: Výmeny väzňov medzi Ruskom a USA pomáhajú upevňovať dôveru
- 11:04 11.04.2025
- Moskva

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok ocenil najnovšiu výmenu väzňov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.
Takéto výmeny podľa neho pomáhajú upevňovať vzájomnú dôveru v čase, keď sa krajiny snažia znovu vybudovať vzťahy medzi nimi.
Rusko vo štvrtok vydalo Spojeným štátom americko-ruskú občianku Xeniu Karelinovú, ktorú minulý rok odsúdili na 12 rokov väzenia za „vlastizradu“; tej sa dopustila tým, že darovala necelých 52 dolárov charitatívnej organizácii Razom so sídlom v New Yorku, ktorá pomáha Ukrajine.
Výmenou za to Spojené štáty vydali Rusku nemecko-ruského občana Arthura Petrova, ktorého zatkli v roku 2023 na Cypre na žiadosť USA pre obvinenia z nezákonného vývozu americkej elektroniky do Ruska.
„Politika by mala pracovať na tom, aby robila niečo užitočné, aby zlepšovala životy ľudí. Toto bola druhá výmena väzňov za posledných niekoľko týždňov,“ uviedol Lavrov po ministerskom zasadnutí Spoločenstva nezávislých štátov v kazašskom meste Almaty.
USA pod vedením amerického prezidenta Donalda Trumpa sa snažia znovu nadviazať kontakt s Ruskom. V uplynulých týždňoch absolovali už niekoľko kôl vzájomných rokovaní, naposledy vo štvrtok v Istanbule. V piatok sa zase podľa servera Axios so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom stretne Trumpov vyslanec Steve Witkoff. Túto návštevu medzičasom potvrdil aj Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Požiar v nočnom klube má už 62 obetí, vyšetrovanie pokračuje
Počet obetí požiaru, ku ktorému došlo v polovici marca v nočnom klube v meste Kočani v Severnom Macedónsku, stúpol na 62 mŕtvych.

Strelec pri útoku v areáli univerzity použil matkinu zbraň, zabil dve osoby
Páchateľom štvrtkovej streľby v areáli kampusu Floridskej štátnej univerzity v americkom meste Tallahassee bol 20-ročný syn zástupkyne šerifa.

Rubio: USA sú pripravené ukončiť úsilie o dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou
Spojené štáty sa prestanú snažiť sprostredkovať mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou, ak sa neobjavia jasné známky toho, že ju možno dosiahnuť.

Netanjahu trvá na tom, že Izrael nedovolí Iránu získať jadrové zbrane
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu trvá na tom, že Izrael nedovolí, aby Irán získal jadrové zbrane.

Zelenskyj: Máme informácie, že Čína dodáva zbrane Rusku
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyhlásil, že Kyjev má informácie o tom, že Čína dodáva zbrane Rusku, ktoré už viac ako tri roky vedie vojnu proti Ukrajine.