Hromadnú pripomienku k novele o ochrane prírody podpísalo 3101 ľudí

Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí.
Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky. Navrhované zmeny v zákone spôsobia oslabenie ochrany prírody a ich dosah môže byť nezvratný. TASR o tom informovala Lucia Szabová z Klimatickej koalície, ktorá je súčasťou iniciatívy Zelená väčšina. Organizácie SOS Birdlife, My sme les, Klimatická koalícia, Aevis, WWF Slovensko, Via Iuris a iniciatíva Zelená väčšina vyzývajú poslancov, aby novelu stiahli z rokovania.
Viaceré enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku, ktorej cieľom je opraviť najväčšie chyby predloženej novely a doposiaľ schválených noviel, ak sa predkladatelia rozhodnú návrh nestiahnuť. Poukázali na to, že na pripomienky k novele ministerstvo vyčlenilo sedem pracovných dní, a to cez Veľkonočné sviatky.
„Zle navrhovanú novelu neopravia drobné úpravy v takto nastavenom procese prípravy. Za najlepšie riešenie považujeme stiahnutie celej novely. Ak chce ministerstvo niečo opraviť, malo by skôr napraviť predošlé novely, ktoré už teraz spôsobujú masívne výruby drevín, znefunkčnili dobrovoľnú stráž prírody a zjednodušili prijímanie škodlivých projektov v chránených územiach,“ podotkla Szabová.
Priblížila, že novela zákona o ochrane prírody, ktorá je aktuálne v parlamente by napríklad umožnila rybolov v mokradiach vo štvrtom stupni ochrany. Po novom by sa tak mohli loviť ryby aj na Vtáčích ostrovoch na Sĺňave či Oravskej priehrade, kde hniezdia vzácne druhy vtákov. „Ich vyrušenie by mohlo znamenať stratu stoviek mláďat, opustenie hniezd a zánik ojedinelých kolónií vzácnych druhov. Okrem toho chce novela úplne nelogicky zakázať sprevádzanie turistov sprievodcom bez súhlasu vlastníka pozemkov, zatiaľ čo individuálny pohyb po tých istých trasách je možný,“ vysvetlila Szabová. Dodala, že vzhľadom na rozdrobené vlastníctvo na Slovensku je takýto súhlas takmer nemožné získať.
Právnička Via Iuris Ivana Figuli upozornila, že neustále legislatívne zmeny bez riadneho a odborného pripomienkovania prinášajú chaos a chyby. Dôsledkom toho je napríklad nefunkčná dobrovoľná stráž slovenskej prírody.
„Jediným správnym riešením je zákon stiahnuť a prepracovať a zároveň prerokovať s odbornou verejnosťou s dostatočným časovým priestorom na prerokovanie tak, aby experti vedeli posúdiť, či zmeny zákona neovplyvnia aj nadväzujúcu legislatívu,“ povedala Szabová. Organizácie zároveň navrhujú, aby sa napravili chyby, ktoré priniesli predchádzajúce novely.
Novelu, ktorú predložili poslanci zo SNS, posunula Národná rada SR do druhého čítania. Upravuje aktivity, ktoré sú povolené alebo zakázané v chránených územiach. Návrhom chcú posilniť ochranu vlastníckeho práva, zabezpečiť proporcionalitu v zásahoch do práv súkromných vlastníkov a zlepšiť transparentnosť a predvídateľnosť právnych procesov v oblasti ochrany prírody.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí povodeň a silný vietor
V troch okresoch platia hydrologické výstrahy.

Polícia pátra po nezvestnom Samuelovi
Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.

Video: Takto by ste sa mali zachovať v prípade ozbrojeného útoku
Polícia zverejnila inštruktážne video pre prípad ozbrojeného útoku.

Krajčí: Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta
Matúš Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie bývalého predsedu Hlasu-SD a súčasného prezidenta Pellegriniho, alebo chce byť aj naďalej hlavným propagátorom hoaxov predsedu vlády Roberta Fica.

Požiar skládky: V okrese vyhlásili mimoriadnu situáciu
V okrese vyhlásili mimoriadnu situáciu pre zadymenie zo skládky odpadov.