Ukrajina: Zelenskyj a Trump plánujú v sobotu pokračovať v rokovaniach
- DNES - 13:24
- Vatikán

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf Bieleho domu Donald Trump absolvujú v sobotu aj druhú schôdzku po tom, čo sa nakrátko stretli pred pohrebom pápeža Františka, ktorý sa konal na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Oznámili to ukrajinské zdroje, informuje agentúra Reuters.
Schôdzku Trump-Zelenskyj potvrdil aj Biely dom s tým, že prezidenti mali spolu „veľmi produktívnu diskusiu“.
Hovorca ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov spresnil, že stretnutie prezidentov Ukrajiny a USA trvalo približne 15 minút a odohralo sa priamo v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Trump a Zelenskyj sa podľa neho dohodli, že v rozhovoroch budú pokračovať neskôr v priebehu dňa.
Agentúra AFP pripomína, že to bola ich prvá schôdzka od ich hádky v Bielom dome z 28. februára. Stanica CNN konštatuje, že k sobotňajšiemu stretnutiu došlo v čase naliehavého úsilia zo strany Bieleho domu dosiahnuť mierovú dohodu medzi Kyjevom a Moskvou.
Kancelária ukrajinského prezidenta ďalej uviedla, že vo Vatikáne sa pred Františkovým pohrebom stretli Zelenskyj, Trump, francúzsky prezident Emmanuel Macron i britský premiér Keir Starmer. Všetci štátnici sa zúčastnili na pohrebe pápeža Františka.

Trump porušil dress code predpísaný Vatikánom pre pohreb pápeža Františka
Donald Trump, Joe Biden i Volodymyr Zelenskyj upútali na pohrebe pápeža Františka pozornosť z neočakávaného dôvodu: nerešpektovaním pravidiel obliekania, ktoré nariadil Vatikán.

Meloniová: Stretnutie Trumpa a Zelenského na pohrebe pápeža bolo zásadné
Talianska premiérka Giorgia Meloniová označila sobotné stretnutie Volodymyra Zelenského a Donalda Trumpa v Bazilike svätého Petra pred pohrebom pápeža Františka za mimoriadne významné.

Trump a von der Leyenová sa vo Vatikáne dohodli, že sa stretnú
Donald Trump a Ursula von der Leyenová sa počas sobotňajšej krátkej interakcie na okraji pohrebu pápeža Františka vo Vatikáne dohodli, že sa niekedy stretnú.

Trump: Putin možno vojnu nechce ukončiť a treba s ním jednať inak - cez sankcie
Trump v sobotu na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

S pápežom Františkom sa prišlo rozlúčiť najmenej 400.000 ľudí
Na sobotňajší pohreb pápeža Františka sa prišlo pozrieť najmenej 400.000 ľudí, vyplýva to z odhadu talianskeho ministerstva vnútra.