Ženy majú na MDŽ do národnej galérie vstup zdarma
Sviatok všetkých žien – 8. marec si pripomenie aj Slovenská národná galéria (SNG).
Napríklad v bratislavskom sídle národnej galérie, v Esterházyho paláci na Námestí Ľudovíta Štúra majú ženy všetkých vekových kategórií možnosť zdarma navštíviť aktuálne výstavy KRV a Jana Želibská.
Zákaz dotyku. Viac informácií o programe galérie možno nájsť na jej webstránke – http://www.sng.sk.
Pôvod Medzinárodného dňa žien (MDŽ) siaha do začiatku 20. storočia do USA. V roku 1908 demonštrovali v New Yorku tisíce krajčírok proti diskriminácii žien v práci, zlým pracovným podmienkam, detskej práci a za volebné právo.
Na základe týchto protestov vyhlásili v rovnakom roku poslednú februárovú nedeľu za Národný deň žien. Nemecká ľavicová politička a bojovníčka za práva žien Klara Zetkin o dva roky neskôr navrhla na Medzinárodnej ženskej konferencii v Kodani dať sviatku medzinárodný rozmer.
Týmto bol Medzinárodný deň žien ako sviatok po prvýkrát ustanovený v roku 1910. V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku a Dánsku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911, ale oslavovali ho 19. marca.
V ďalších rokoch ho mítingami oslavovali už aj ženy v Rusku, Francúzsku, Holandsku a ďalších krajinách. V roku 1975 bol 8. marec ako MDŽ oficiálne uznaný
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.