Rómska iniciatíva bráni políciu, ombudsmanka mrhá časom
Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) vyzýva verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú, aby zbytočne nemrhala svoj pracovný čas s údajným porušovaním práv v Moldave nad Bodvou.
Ako ďalej agentúru SITA informoval predseda RIS Václav Kappel, iniciatíva je presvedčená, že policajti chránili samých seba pred útokmi Rómov, ktorí im nevhodne nadávali a použili proti nim kamene či palice.
"Sme presvedčení, že pani Dubovcová má skreslené informácie zo strany Rómov a mimovládnych organizácií. Taktiež máme informácie o tom, že policajti dostali pár úderov od Rómov," poznamenal.
Kappel zároveň dodal, že RIS verí, že vôbec nejde o Rómov, ale o politiku, ktorá má určité pozadie na to, ako znevážiť prácu ochrancov zákona.
"Na základe informácií veríme, že v Moldave nad Bodvou nebol porušený zákon a samotná polícia postupovala v súlade s ním," dodal pre agentúru SITA. Preto Rómska iniciatíva Slovenska Janu Dubovcovú vyzýva, aby sa s nimi pre udalosti v Moldave nad Bodvou stretla. "Predpokladáme, že stretnutie celú udalosť ozrejmí a prehodnotí jej tvrdenia," uzavrel predseda RIS.
Centrum pre výskum etnicity podporilo Dubovcovú
Centrum pre výskum etnicity a kultúry vyzýva ľudí na podporu verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej.
Ombudsmanka v stredu nedostala na rokovaní vlády slovo, keď chcela hovoriť o policajnom zásahu v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou z leta minulého roka. "Nevypočutie ochrankyne práv v parlamente a vo vláde je prejavom arogancie charakteristickej pre nedemokratické režimy," uviedlo v texte výzvy Centrum pre výskum etnicity a kultúry.
Krok vlády je podľa centra ďalším v rade opatrení obmedzovania ľudských práv na Slovensku. "Pripomíname, že podstatou ľudských práv je aj ochrana pred svojvôľou štátnych orgánov," píše organizácia a vyzýva na podporu Dubovcovej v petícii, ktorú možno nájsť na webstránke http://www.peticie.com/vyzva_na_podporu_verejnej_ochrankyne_prav.
Verejná ochrankyňa práv Dubovcová v stredu na vláde pri rokovaní o jej vyrozumení o nesúhlase so stanoviskom ministerstva vnútra k minuloročnému policajnému zásahu v osade Budulovská nedostala slovo. Podľa premiéra Roberta Fica nepostupovala Dubovcová podľa zákona o verejnom ochrancovi práv a nemala sa na vládu ani obracať. "Nemohla som predstaviť svoj materiál. Na základe nesprávneho právneho výkladu a na základe toho, že si niekto neprečítal podrobne vyrozumenie, vláda rozhodla ešte pred rozpravou o tom, že som materiál nemala predložiť na vládu," povedala Dubovcová v stredu po stretnutí s vládou.
Ministerstvo nedodržalo povinnosť
Podľa jej slov Fico uviedol, že nadriadeným orgánom polície je ministerstvo vnútra a nie vláda SR. "Lenže opakujem, že som mala dva nálezy. Jeden sa týkal polície, druhý opatrení, ktoré malo prijať ministerstvo vnútra a použila som všetky postupy, ktoré mi zákon umožňoval," vysvetlila ombudsmanka. Na vládu sa obrátila, lebo podľa nej ministerstvo nedodržalo zákonnú povinnosť a neinformovalo ju o prijatých opatreniach. Rezort vnútra nemá nadriadený orgán a tak ostáva jediná možnosť, a to obrátiť sa na vládu.
Minister vnútra a podpredseda vlády Robert Kaliňák po rokovaní vlády uviedol, že ombudsmanka postupovala v rozpore so zákonom. Podľa neho sa mala najskôr obrátiť na krajské policajné riaditeľstvo v Košiciach. Všetky jej obvinenia spojené s policajným zásahom v Moldave nad Bodvou podľa Kaliňáka stoja na vymyslených výpovediach práve tých, čo porušovali zákon. Okomentoval to slovami, že je to zvrátené a Dubovcová robí politiku.
Prejav politickej stability
To, že verejná ochrankyňa práv nedostala na rokovaní vlády v stredu 8. januára slovo, podľa kandidáta na prezidenta Andreja Kisku presne ukázalo, ako vyzerá politická stabilita, o ktorej hovoril premiér a kandidát na prezidenta. "Je to stabilita, keď jedna strana ovládne takmer celý štát, iné názory ju nezaujímajú, diskusia sa nepripúšťa, problémy bagatelizuje siláckymi rečami a osobnými útokmi," uviedol Kiska.
V skutočnosti je podľa jeho slov úplne jedno, o akej téme chcela ombudsmanka na vláde hovoriť.
Podstatne je, že máme verejnú ochrankyňu práv občanov, dokonca zvolenú v parlamente, ale vláda ju nechce pustiť na svoje rokovanie, nechce ju vypočuť, nemieni sa s ňou vôbec baviť.
Stabilita v krajine podľa neho nevzniká tak, že sa zodpovední politici pred problémami schovajú za múry rokovacej miestnosti a nechcú o nich nič počuť. Skutočná stabilita stojí na dôvere ľudí, že keď má krajina problém, politici ho vidia, rozumejú mu a riešia ho. "Preto Slovensko potrebuje nezávislého nestraníckeho prezidenta, aby sa pred občanmi a pred diskusiou o problémoch krajiny definitívne nezavreli aj dvere prezidentského paláca," doplnil Andrej Kiska.
Arogantný postoj vlády
Predsedníctvo strany Most-Híd s hlbokým znepokojením vníma arogantný a neospravedlniteľný postoj vlády SR k práci a iniciatíve verejnej ochrankyne práv. Hrubá neúcta k jej osobe a znevažovanie jej úradu je pre stranu Most-Híd neakceptovateľné predovšetkým preto, lebo to signalizuje nerešpektovanie ľudských práv ako takých, píše sa to v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poslal jej hovorca Gabriel Gilányi.
Z tohto dôvodu strana Most-Híd vyzýva predsedu vlády Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby sa ospravedlnili za svoje nedôstojné správanie verejnej ochrankyni práv, a aby jej umožnili vykonávať svoju prácu a zastupovať svoj úrad v zmysle zákona. V opačnom prípade bude strana Most-Híd iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR k hrubému správaniu sa Vlády SR k verejnej ochrankyni práv a k stavu ochrany ľudských práv na Slovensku.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.
Protestuje celé Slovensko: Ľudia nesúhlasia s krokmi Ficovho kabinetu
Protesty organizuje občianske združenie Mier Ukrajine.