Slováci vyrobia desiatky malých lietadiel pre Čínu
- 11:16 08.03.2013
- PREŠOV
Prešovská strojárska firma Tomark vyvezie v tomto roku do Číny 50 ultraľahkých lietadiel typu Viper SD-4.
Spoločnosť Tomark, s.r.o. vznikla v roku 1995. Má za sebou aj ťažké roky, kedy počas krízy prepustili takmer všetkých zamestnancov. Už rok po útlme rozbehli výrobu veľmi razantným spôsobom za pomoci tradičných partnerov hlavne z Nemecka. Preto si mohli dovoliť prijať späť všetkých zamestnancov, ktorí o to ešte mali záujem.
Posledný hospodársky rok, ktorý vo firme končí v novembri, považuje jej šéf za veľmi efektívny z hľadiska zisku aj hospodárskeho výsledku. „Skončil vo veľmi priaznivých modrých číslach,“ povedal Tomko. Zákazky mali v priebehu celého roka takmer na úrovni pred krízou. V roku 2012 dosiahli obrat o 60 percent vyšší ako rok predtým a zisk sa zvýšil asi o 20 percent. Podarilo sa to aj napriek zvýšeným cenám železa a ostatných materiálových vstupov.
Vo firme pracuje približne 200 kmeňových zamestnancov, spoločnosť má aj zmluvných dodávateľov z radov živnostníkov. S vývojom malých lietadiel tu začali pred ôsmimi rokmi, popri výrobe rámov na kamióny, tlakových nádrží, konštrukcií žeriavov a strojárskych výrobkov podľa výkresovej dokumentácie zákazníka. Prvé lietadlo tu vyrobili v roku 2006.
Podľa informácií generálneho riaditeľa firmy Daniela Tomka staršieho doteraz skonštruovali 45 lietadiel niekoľkých verzií. Zákazka do Číny bude väčšia ako doterajšia celá výroba Viperov. Prvé kusy vyvezú na prelome mesiacov apríl máj. Finálne montážne práce budú robiť na pôde odberateľa.
"Nie je to ľahká úloha, veríme, že to do konca roka zvládneme. Naše lietadlá lietajú v USA, v celej Európe a tiež napríklad v Angole. Otvorené zákazky pre tento rok máme ešte do Ruska, Švédska, Nemecka a na Nový Zéland,“ povedal Tomko. Lietať na nich budú predovšetkým športoví a turistickí piloti, využívajú ich podnikatelia na kratšie trasy do tisíc kilometrov a sú vhodné do leteckých škôl.
Lietadlá Viper dosahujú cestovnú rýchlosť 200 kilometrov za hodinu, doletia podľa obsahu nádrží do vzdialeností 800 až 1 160 kilometrov. Stroj pre dve osoby váži okolo 300 kilogramov, hlavným konštrukčným materiálom je superdural.
Tomko uviedol, že krízu prežili vďaka moderným technológiám. Firma pravidelne ročne investovala okolo 1,5 mil. eur hlavne do zváračských a deliacich technológií. V tomto roku si naplánovali investície vo výške 1,8 mil. eur. V apríli im príde kombinovaný laserový sekovací stroj, v máji pribudne nové robotizované pracovisko zamerané na dlhé konštrukčné zvarence.
Spoločnosť Tomark svoju produkciu exportuje do zahraničia, hlavných odberateľov má v Nemecku, Francúzsku, na domácom trhu sa umiestni asi pol percenta výroby. V oblasti leteckej techniky vyváža do celého sveta. Tento rok sa z hľadiska leteckej divízie javí pre firmu (TomarkAero s.r.o.) ako veľmi optimistický. Do konca roka plánujú vyrobiť a exportovať okolo 80 lietadiel.
Plénum sa v závere dňa venovalo návrhu zaviesť nový štátny sviatok
Plénum Národnej rady SR sa v závere stredajšieho rokovania venovalo novele o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.
Šéfka ruskej centrálnej banky naznačila zvýšenie úrokových sadzieb
Ruská centrálna banka zváži zvýšenie úrokových sadzieb do konca roka, keďže krajina zápasí s vysokou infláciou a oslabovaním meny.
Rudolf Huliak: Naše pripomienky v rámci rozpočtu pomôžu slovenskému vidieku
Pripomienky nezaradených poslancov Národnej rady SR v rámci štátneho rozpočtu majú pomôcť slovenskému vidieku.
Zamestnanci VW požadujú od manažmentu ústupky
Vedenie automobilového koncernu Volkswagen sa v stredu stretlo so zástupcami odborov a zamestnancami.
M. Šutaj Eštok: Domácnostiam bude štát kompenzovať ohlásené zvýšené ceny energií
Vláda na svojom stredajšom rokovaní o energopomoci nediskutovala, domácnostiam však bude štát kompenzovať ohlásené zvýšené ceny energií.