Kvalita demokracie na Slovensku sa v minulom roku zhoršila
Na činnosti ústavných inštitúcií a štátnych orgánov sa zreteľne odrážali následky úsilia vládnej strany Smer-SD o maximálnu koncentráciu moci, povedal prezident IVO Grigorij Mesežnikov.
Kvalita demokracie na Slovensku sa podľa Inštitútu pre verejné otázky (IVO) v roku 2013 mierne zhoršila. Proti predchádzajúcemu roku sa index kvality demokracie zhoršil o jednu desatinu, z priemeru 2,8 v roku 2012 na 2,9. V poslednom štvrťroku 2013 sa zhoršilo hodnotenie IVO Barometra oproti predchádzajúcemu obdobiu z 2,9 na 3,1.
Najväčší regres zaznamenali analytici IVO v oblasti demokratických inštitúcií a právneho štátu, kde index kvality klesol z úvodnej hodnoty 2,75 v prvom štvrťroku na 3,5 v závere roka. Mierne zhoršenie zaznamenali aj v oblasti ochrany a dodržiavania ľudských a menšinových práv, kde sa priemerná známka zhoršila z 3,0 na 3,2.
Snaha Smeru o koncentráciu moci
Vo zvyšných dvoch hodnotených oblastiach – Legislatíva a Nezávislé médiá verejnej služby sa pozitívne a negatívne tendencie navzájom vyvažovali, takže celkové hodnotenie sa oproti predchádzajúcemu obdobiu nezmenilo.
„Na činnosti ústavných inštitúcií a štátnych orgánov sa zreteľne odrážali následky úsilia vládnej strany Smer-SD o maximálnu koncentráciu moci, snáh o ovplyvňovanie pôsobenia týchto inštitúcií v prospech spomínanej strany, o vytvorenie čo najpriaznivejších podmienok pre dlhodobé pôsobenie Smeru-SD v pozícii dominantnej politickej sily so silnými mocenskými kompetenciami,“ povedal prezident IVO Grigorij Mesežnikov.
Tyrania väčšiny Smeru-SD sa podľa jeho slov rozvinula do podoby syndrómu jednej strany. Podľa Mesežnikova ide o taký prístup pri spravovaní krajiny, v rámci ktorého sa vládna strany usiluje o marginalizáciu, zbezvýznamňovanie všetkých politických síl spôsobom, že jedine ona je autentickým stelesnením reprezentácie celospoločenských záujmov, s legitímnym nárokom na osobitné postavenie v systéme mocenských inštitúcií, s právom na využitie administratívnych kapacít štátu vo vlastný prospech.
Schvaľovanie sporných zákonov
Politická účelovosť sa podľa Mesežnikova prejavovala aj pri schvaľovaní zákonov, keď sa v poslednom štvrťroku obchádzalo pripomienkové konanie a k jednoduchým novelám sa podávali v druhom čítaní v parlamente rozsiahle principiálne pozmeňujúce návrhy. Takýmto spôsobom Smer-SD presadil napríklad zavedenie daňovej licencie. Vládny subjekt rovnako schvaľoval právne normy, aj keď rôzni aktéri, či už odborná verejnosť, opozícia alebo prezident republiky upozorňovali na rozpor zákona s ústavou. Smer-SD tak momentálny politický profit nadradil nad kvalitné právne prostredie.
Situácia v oblasti ľudských práv bola v poslednom štvrťroku podľa IVO poznačená viacerými problematickými trendmi a javmi, o čom svedčil vývoj v niektorých dlhšie trvajúcich kauzách. V poslednom štvrťroku tiež parlament schválil novelu zákona o hmotnej núdzi, ktorej kritici sa nazdávajú, že podmieňovanie základnej sociálnej dávky plnením dodatočných povinností je nútenou prácou, ktorú zakazuje Ústava SR, Európsky dohovor o ľudských právach ako aj dohovory Medzinárodnej organizácie práce.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.
Protestuje celé Slovensko: Ľudia nesúhlasia s krokmi Ficovho kabinetu
Protesty organizuje občianske združenie Mier Ukrajine.