• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 25.4.2025Meniny má Marek
12°Bratislava

Smrti veľvyslanca USA v Líbyi pred dvomi rokmi mohli predísť

  • 9:31 16.01.2014
  • WASHINGTON
Smrti veľvyslanca USA v Líbyi pred dvomi rokmi mohli predísť

Útokom na americký konzulát v líbyjskom Bengází a priľahlej pobočke americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) z 11. septembra 2012, pri ktorých zahynuli štyria Američania vrátane veľvyslanca Christophera Stevensa, bolo možné zabrániť. Uvádza sa to v najnovšej správe amerického Senátu zverejnenej vo stredu. Členovia výboru pre spravodajské služby prišli k tomuto záveru po sérii vypočúvaní a rozhovorov s účastníkmi útoku, ktorí ho prežili.

"Americké ministerstvo zahraničných vecí malo významnejším spôsobom zvýšiť bezpečnostné opatrenia v Bengází na základe zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie," uvádza sa v 85-stranovom dokumente. Podľa amerických médií tak zodpovednosť za obete senátori prisúdili vtedajšiemu vedeniu ministerstva zahraničných vecí a správa ešte môže mať politickú dohru aj pre súčasnú administratívu prezidenta Baracka Obamu.

Útoky sa stali počas násilného protiamerického protestu, ktorý vyvolal kontroverzný film Nevinnosť moslimov urážajúci islam. Pôvodne sa preto predpokladalo, že Stevensa a troch ďalších Američanov zabili demonštranti, neskôr sa však ukázalo, že išlo o plánovanú akciu militantov napojených na teroristickú sieť al-Kájda. Ozbrojenci najskôr vtrhli do sídla konzulátu v Bengází a spolu so Stevensom zabili aj ďalšieho diplomata. O niekoľko hodín neskôr zaútočili aj na neďalekú pobočku CIA a zabili dvoch tamojších členov ochranky.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Netanjahu vyjadril sústrasť katolíckej cirkvi po úmrtí pápeža Františka

Netanjahu vyjadril sústrasť katolíckej cirkvi po úmrtí pápeža Františka

DNES - 8:38Zahraničné

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjadril v mene svojej krajiny sústrasť katolíckej cirkvi a katolíckej komunite po úmrtí pápeža Františka.

Niektorí spojenci USA sú znepokojení Trumpovým mierovým rámcom

Niektorí spojenci USA sú znepokojení Trumpovým mierovým rámcom

DNES - 8:30Zahraničné

Niektorí spojenci Spojených štátov sú veľmi znepokojení mierovým rámcom, ktorý presadzuje administratíva prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie vojny na Ukrajine.

Sudkyňa čiastočne zablokovala Trumpove nariadenie na reformu volieb

Sudkyňa čiastočne zablokovala Trumpove nariadenie na reformu volieb

DNES - 7:53Zahraničné

Americká sudkyňa vo štvrtok čiastočne zablokovala výkonné nariadenie prezidenta Donalda Trumpa zamerané na rozsiahle volebné reformy.

Vo Vatikáne vrcholia prípravy na pohreb pápeža Františka

Vo Vatikáne vrcholia prípravy na pohreb pápeža Františka

DNES - 7:50Zahraničné

Vo Vatikáne v piatok vrcholia prípravy na sobotňajší pohreb pápeža Františka. Otvorená rakva s jeho telesnými pozostatkami zostane v Bazilike sv. Petra vystavená do 19.00 h - do obradu jej zapečatenia o 20.00 h.

Lavrov: Rusko je pripravené dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine

Lavrov: Rusko je pripravené dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine

DNES - 6:19Zahraničné

Rusko je podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova naďalej otvorené na uzavretie dohody o ukončení vojny na Ukrajine, pričom rokovania so Spojenými štátmi sa podľa neho uberajú správnym smerom.