Do škôl putujú stovky počítačov na elektronické testovanie
Do 400 slovenských škôl smeruje 1800 počítačov, aby mohli svojich žiakov elektronicky testovať. Počítače do škôl rozvážajú v týchto dňoch. "Dopĺňame ich tam, kde nemali kvalitnú techniku," hovorí riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.
Ide o národný projekt za približne 28 miliónov eur financovaný prevažne z eurofondov, ktorý ústav zastrešuje s názvom Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania.
Veľká databáza úloh a testov
Projekt má školám umožniť testovať žiakov na počítači. Vznikne veľká databáza s 30-tisíc úlohami a 150 testami, vďaka ktorej bude možné overiť vedomosti žiakov elektronicky. V budúcnosti by sa tak malo testovanie deviatakov a predovšetkým maturitné skúšky robiť už len cez počítač. V niektorých školách už testové úlohy overili.
Počítače v prvom rade doplnili do 162 základných a stredných škôl. Ide o certifikačné školy, teda také, kde on-line otestujú deviatakov a kde žiaci absolvujú elektronickú maturitu. Tento rok pôjde len o skúšobné testovanie „na nečisto“, v budúcom roku v týchto školách už prebehne on-line maturita aj testovanie deviatakov riadne. Takýchto škôl chcú na Slovensku vybudovať približne 500.
Zisťujú klímu na školách
Certifikačné základné a stredné školy sú tie, ktoré zvládnu elektronické testovanie vo veľkom rozsahu a aj z hľadiska počtu žiakov sú vyhovujúce pre pedagogický výskum. V ňom napríklad zisťujú klímu v školách, ako táto klíma vplýva na motiváciu žiakov, či aké má socio-ekonomické zázemie vplyv na výkony žiakov.
Predtým, ako počítače školám pridelili, preskúmali pripravenosť škôl na elektronické testovanie. Školy získajú počítače bezodplatným prevodom do svojho majetku. Počítače dostanú aj školy s necertifikačným statusom, pôjde o 800 počítačov a 235 škôl. Počítače putujú aj do škôl v Bratislavskom kraji, ktorý má obmedzené možnosti čerpania pomoci z EÚ.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.