Brad Pitt vs Michael Fassbender. Sloboda vs otroctvo.
- 10:33 20.01.2014
- BRATISLAVA

Filmová novinka 12 rokov otrokom príde do slovenských kín tento týždeň, no po celom svete už vo veľkom žne nadšené ohlasy divákov aj odborníkov a bez veľkého preháňania ašpiruje na film roka 2013. Snímok získal Zlatý Glóbus® v kategórii Najlepší film – dráma a minulý štvrtok dostal 9 nominácií na Oscary®, a to aj v hlavných kategóriách ako Najlepší film, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, Najlepšia réžia.
Solomon Northup mal milujúcu rodinu, dobrú prácu, talent, majetok, slobodu a právo na život. Žil idylickým životom príslušníka strednej triedy ako väčšina z nás. V jeden jediný nečakaný okamih však o to všetko prišiel. Skončil ako otrok spútaný reťazami a jeho jediným osudom sa stala drina na plantáži „pod bičom otrokára“. Väčšinou doslova.
OBRAZOM: 12 rokov otrokom
http://www.webnoviny.sk/fotogaleria/12-rokov-otrokom/43361-fotogaleria.html
Presne to sa v roku 1841 prihodilo Američanovi Solomonovi Northupovi (Chiwetel Ejiofor), ktorý svoj skutočný príbeh zachytil v autobiografickej knihe 12 Years a Slave. Solomon mal smolu, že bol... černoch. Dvaja únoscovia ho s prísľubom husľovej fušky vylákali do Washingtonu, kde Solomon po prvej noci skončil spútaný v reťaziach. V nasledujúcich dňoch bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Ocitol sa v zlom sne, ktorý potrvá ďalších dvanásť rokov. Za tých dvanásť rokov stretne Solomona hádam všetko, čo čierneho otroka stretnúť mohlo. „Dobrý“ otrokár. Krutý otrokár. Drina na bavlníkových plantážach. Pokus o lynčovanie. Bičovanie. Psychický teror. Neúspešné pokusy o útek. Viera v slobodu a pomoc.
„Solomon Northup má silného ducha, vášeň, všetky inštinkty na prežitie, ale úplne mu chýba nenávisť. Uchoval si v sebe len to, čo mu pomáhalo zostať nažive. Nenávisť by mu nepomohla. Iba by ho zožierala. Nemal pre ňu v sebe miesto,“ hovorí o svojom hrdinovi Chiwetel Eijofor.
VIDEO: 12 rokov otrokom
http://www.youtube.com/watch?v=y293Eld-t24
12 rokov otrokom sa od bežného pohľadu na otroctvo na americkom Juhu líši: nenahliada naň zhovievavými očami múdreho bieleho muža, ale z vnútra, z pohľadu tých, ktorých zasiahlo najviac. „Toto bol film, aký som túžil vidieť, ale nikto ho nenatočil. Bola to diera v kinematografii. Preto som si povedal: Toto je príbeh, ktorý chcem vyrozprávať,“ vysvetľuje britský režisér Steve McQueen, autor kontroverzných drám Hlad a Hanba.
12 rokov otrokom v kinách od 23. januára

Aké dámske topánky budú v móde na jar 2025?
Členkové čižmy sú ideálnou obuvou do jarného počasia. Sú ideálne pre elegantný aj menej formálny štýl.

Ako BLIK uľahčuje online nakupovanie na Slovensku? Rýchlosť a komfort online platieb
Online nakupovanie je čoraz populárnejšie na celom svete a ani Slovensko nie je výnimkou.

Ktoré práce pri renovácii bytu alebo domu prenechať profesionálom?
Hoci si mnohí myslia, že väčšinu prác týkajúcich sa renovácie bytu alebo domu zvládnu sami, čím si ušetria peniaze, nie je to tak.

Interní a externí účtovníci: Čo je pre vašu spoločnosť najlepšie?
Každá spoločnosť, malá aj veľká, rieši rovnakú otázku - kto bude zodpovedný za vedenie účtovníctva a miezd? Mali by ste zamestnať vlastného účtovníka alebo sa spoľahnúť na externú spoločnosť?

4 seriály inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré vás chytia
Chcete sa ponoriť do fascinujúceho sveta skutočných príbehov prenesených na televíznu obrazovku?