Vojnové zločiny v Sýrii páchajú obe strany konfliktu
- 11:28 21.01.2014
- MOSKVA
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes v Moskve hodnotil rok 2013 z pohľadu ruskej diplomacie.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval dnes na veľmi dôsledné prešetrenie všetkých správ a obvinení o páchaní vojnových zločinov v Sýrii.
Na tlačovej konferencii, na ktorej dnes v Moskve hodnotil rok 2013 z pohľadu ruskej diplomacie, Lavrov uviedol, že vojnové zločiny páchajú obe strany konfliktu v Sýrii - vládna armáda i povstalci bojujúci na strane opozície.
"Nehovorím, že (vojnové) zločiny nie sú. Sú a treba ich zadokumentovať. Fakty treba znova preverovať, pretože okolo tejto témy je veľa lží," upozornil.
Podľa agentúry RIA Novosti Lavrov dodal, že 90 percent obvinení z vojnových zločinov spáchaných vládnou armádou zverejnilo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne.
"Je to malý byt, kde žijú dvaja ľudia - to je to pozorovateľské centrum, ktoré je celosvetovým zdrojom správ o tom, čo sa deje v Sýrii", spresnil Lavrov pred novinármi v Moskve.
V deň Lavrovovej tlačovej konferencie a v predvečer mierovej konferencie o Sýrii, ktorá sa začne v stredu vo švajčiarskom Montreux, britská stanica BBC na svojej webovej stránke zverejnila výňatky zo správy troch prokurátorov pre vojnové zločiny.
Upozorňujú v nej, že Sýria od vypuknutia protivládnych protestov pred necelými tromi rokmi systematicky mučila a popravila asi 11.000 väzňov. Jeden z prokurátorov uviedol, že o vine súčasného sýrskeho režimu sú nespochybniteľné dôkazy. Damask však podozrenia a obvinenia odmieta.
Vyšetrovatelia pritom preskúmali tisíce fotografií mŕtvych väzňov, ktoré zo Sýrie vyniesol nemenovaný dezertér - bývalý fotograf sýrskej vojenskej polície, vystupujúci v médiách pod menom Caesar.
Zo Sýrie údajne vyniesol 55.000 digitálnych snímok tiel asi 11.000 väzňov z obdobia od roku 2011 do vlaňajšieho augusta. BBC dodáva, že fotograf nebol očitým svedkom žiadneho zabitia, jeho úlohou bolo nasnímať telá pre potreby identifikácie a ako dôkaz vykonania rozkazu na zabitie.
Patológ Stuart Hamilton, ktorý snímky skúmal, pre BBC povedal, že na mnohých telách badať stopy po mučení, bití, škrtení i hladovaní.
Sýrska vláda sa k správe nevyjadrila, ale počas 34 mesiacov trvania občianskej vojny stále popiera obvinenia z porušovania ľudských práv.
Objednávateľom správy bol Katar, ktorý v občianskej vojne v Sýrii podporuje protivládnych povstalcov.
Spravodajca BBC Paul Wood, ktorý Sýriu počas konfliktu navštívil už niekoľkokrát, uviedol, že tvrdenia o systematickom mučení zajatcov a väzňov vládnymi silami sú jednou z mála tém zjednocujúcich opozičných povstalcov.
Nórsko sa pripravuje na možnú vojnu, začína stavať bunkre
S cieľom lepšie sa pripraviť na prípadný vojnový konflikt chce nórska vláda znovu zaviesť povinnú výstavbu protileteckých krytov pre nové budovy.
Hollywood zasiahlo náhle úmrtie: Zomrel herec zo seriálu The Walking Dead
Príčina úmrtia 32-ročného herca nie je známa.
Proti porušovaniu princípov demokracie na Slovensku protestujú aj v Prahe
Pred slovenským veľvyslanectvom v Prahe sa v piatok zišlo niekoľko stoviek ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s porušovaním demokratických princípov na Slovensku, k čomu podľa nich aktuálne dochádza.
Americký súd uznal Trumpa za vinného, trest však nedostane
Trump bude prvým americkým prezidentom, ktorý sa ujme úradu s tým, že ho súd predtým uznal za vinného z trestného činu.
Ukrajina chce s USA budovať blízke vzťahy a očakáva stretnutie s Trumpom
Ukrajina považuje budovanie blízkych vzťahov s vládou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa za kľúčové.