Mochovce získali na dostavbu ďalšie desiatky miliónov eur
- 13:59 21.01.2014
- BRATISLAVA
Na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) uvoľnili akcionári ďalšie peniaze. Štát ako 34-percentný akcionár Slovenských elektrární (SE), ktoré mochovecké bloky dostavujú, súhlasil na mimoriadnom valnom zhromaždení s dodatočným navýšením prostriedkov v sume zhruba 85 miliónov eur.
Zamedzenie škôd
Ministerstvo hospodárstva SR, ako vykonávateľ akcionárskych práv minoritného podielu v Slovenských elektrárňach, dalo povel svojim akcionárom súhlasiť s navýšením dodatočných prostriedkov hlavne preto, aby sa zamedzili potenciálne škody súvisiace s odkladom schválenia navýšenia rozpočtu na dostavbu Mochoviec.
"Navýšenie prostriedkov sme schválili s podmienkou, že zmluvy a dodatky budú uzavreté výlučne s dodávateľmi, ktorí nie sú priamo alebo nepriamo ovládaní spoločnosťami skupiny Enel a prostriedky budú použité výlučne na financovanie predstavenstvom schválených transakcií,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.
Dostavba mochoveckých blokov
Akcionári Slovenských elektrární, teda štát a talianska spoločnosť Enel, ktorá vlastní v podniku 66 % akcií, už dodatočne predtým schválili na dostavbu mochoveckých blokov prostriedky v objeme približne 500 miliónov eur. Chýba tak ešte schváliť niečo vyše 400 miliónov eur.
Výstavba dvoch jadrových blokov si totiž nakoniec vyžiada 3,8 miliárd eur namiesto plánovaných 2,8 miliárd eur.
Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala ukončiť na konci tohto roka, štvrtého bloku potom v roku 2015. Pôvodne sa však hovorilo o termínoch koniec roka 2012 a jeseň 2013. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať približne tisíc megawattov.
Hlavní dodávatelia
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.
Spojené štáty zaviedli nové sankcie zamerané na ruskú energetiku
Spojené štáty v piatok uvalili rozsiahle sankcie na ruský energetický sektor v snahe obmedziť financovanie vojny, ktorú vedie Moskva na Ukrajine.
Slovenská delegácia v Moskve chce rokovať aj o Ukrajine, priblížil Gašpar
Počas pracovnej cesty do Moskvy by chcela slovenská delegácia otvoriť tému dodávok zemného plynu na Slovensko aj tému vojny na Ukrajine.
Fico by mal vymáhať náhradu škody od Ruska, tvrdí strana Za ľudí
Zastavením dodávok plynu Gazprom hrubo porušil platnú zmluvu so Slovenskom, tvrdí strana Za ľudí.
Prezident: Ak sa nenájde alternatíva dovozu plynu, budúci rok bude mať SR problém
Ak sa nenájde alternatívny spôsob dovozu plynu, o ktorý Slovensko prišlo zastavením dodávok cez Ukrajinu, tak SR bude mať budúcu zimu "veľmi vážny problém".
ZSSK: Pre vyššiu DPH sa od 15. januára zvýšia ceny cestovných lístkov
Železničná spoločnosť Slovensko zvýši od 15. januára ceny cestovných lístkov.