Štát zaplatí za predsedníctvo Slovenska v EÚ milióny eur
Predsedníctvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) v druhej polovici roku 2016 bude štát stáť niekoľko desiatok miliónov eur, rezort diplomacie však počíta aj so sponzoringom súkromných spoločností.
Firmy pomohli aj iným štátom
Štáty, ktoré už EÚ predsedali pred nami, so súkromnými firmami spolupracovali pri zabezpečovaní prepravných služieb, pohonných hmôt, občerstvenia, telekomunikačných služieb či softvéru.
Slovinsko, ktoré EÚ šéfovalo v prvom polroku 2008, napríklad spolupracovalo s 23 spoločnosťami, ktoré prispeli sumou približne pol milióna eur.
Na druhej strane boli obchodné názvy týchto spoločností zverejnené v predsedníckych materiáloch a podujatiach.
Zároveň mali právo používať logo predsedníctva na svojich produktoch. "V podmienkach SR by bolo nevyhnutné posúdiť, či je táto možnosť reálna vzhľadom na odlišnosti právnej úpravy sponzoringu a partnerstva v členských štátoch EÚ," tvrdí rezort diplomacie v správe.
Spoluprácu so súkromným sektorom využilo aj Česko, a to v oblastiach stravovacích služieb, dodávky nápojov, ale aj v poskytnutí vozového parku. Vozový park zabezpečili súkromné firmy aj v Dánsku, kde poskytli približne stovku limuzín. Litva, ktorá bude predsedať únii v druhej polovici tohto roku, vo svojej príprave predsedníctva očakáva sponzoring v oblasti cateringu a dopravných služieb.
Rozpočet predstavia v auguste 2014
Koľko presne bude celé predsedníctvo stáť, ešte rezort zahraničia neprezradil. Celkový rozpočet predstaví až v materiáli, ktorý zverejní do 31. augusta 2014.
Ministerstvo však pripomína, že Česi za predsedníctvo zaplatili 136 mil. eur, Poliaci 116 mil. eur, Maďari 81 mil. eur a napríklad Slovinci 62 mil. eur.
Desiatky miliónov eur bude potrebných na hradenie osobných a cestovných výdavkov, vzdelávanie a odbornú prípravu štátnych zamestnancov, logistiku a bezpečnosť, mediálnu prezentáciu či technické zabezpečenie. Počíta sa aj s investíciami do hnuteľného a nehnuteľného majetku a platbami za prenájmy ostatných priestorov.
Rada EÚ funguje na princípe rotujúceho predsedníctva. V praxi to znamená, že každých šesť mesiacov predsedá Rade EÚ iný členský štát.
Predsednícka krajina zodpovedá za riadne fungovanie Rady EÚ, organizovanie jej stretnutí, zabezpečenie komunikácie s členskými štátmi a jednotlivými inštitúciami Európskej únie. Slovensko bude predsedníckou krajinou Rady EÚ od 1. júla 2016. V rámci predsedníckeho tria budeme predsedať spolu s Holandskom a Maltou.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.
Reakcia Slovenska na útok v Nemecku: Takto zakročila Bratislava
Mesto Bratislava posilnilo pre útok autom na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg hliadky mestskej polície na trhoch a v ich okolí.
Majiteľ domu začal strieľať po zlodejovi, prípad rieši polícia
Lupič vnikol na dvor rodinného domu, majiteľ po ňom následne začal strieľať.
Kde všade dať pozor na cestách? V týchto úsekoch sa nachádza sneh
Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku sú v sobotu ráno zjazdné. Povrch vozoviek je suchý až mokrý.
Ako nakupovať pred štedrou večerou: Takto sa vyhnete plytvaniu
Ako prežiť Vianoce bez plytvania? Toto radí odborníčka z Greenpeace.