Guantanámo nariadili zatvoriť už pred piatimi rokmi
Väčšina zo zhruba 150 väzňov, ktorí na Guantáname ostávajú, sa žiadneho obvinenia ani súdu nedočkala, píše Amnesty International Slovensko.
Od príkazu na zatvorenie americkej vojenskej základne Guantánamo na Kube v stredu uplynulo päť rokov.
Pri tejto príležitosti píše mimovládna organizácia Amnesty International Slovensko, že väčšina zo zhruba 150 väzňov, ktorí na Guantáname ostávajú, sa žiadneho obvinenia ani súdu nedočkala. "Ani po rozhodnutí súdu o protiprávnosti zadržiavania však často nie sú väzni prepustení, tak ako traja Ujguri, ktorých nedávno prijalo Slovensko. Ich prepustenie nariadil Najvyšší súd už pred piatimi rokmi," píše sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla Jana Vargovčíková z Amnesty.
Humanitárne gesto
O prijatí troch ujgurských Číňanov na Slovensku informovalo americké ministerstvo obrany. "Ide o posledných troch ujgurských Číňanov," písalo sa vo vyhlásení rezortu s tým, že na Slovensko prichádzajú dobrovoľne. Ministerstvo mužov identifikovalo ako Yusefa Abbasa, Saidullaha Khalika a Hajiakbara Abdula Ghupera. Agentúra AP v tejto súvislosti pripomenula, že muži sa nedopustili teroristických činov.
Ministerstvo obrany USA poďakovalo slovenskej vláde za "toto humanitárne gesto a ochotu pomôcť snahám o uzavretie väznice na Guantáname". Podľa agentúry AP zadržali Ujgurov pre podozrenie zo spolupráce s afganským militantným hnutím Taliban. Úrady ich však neusvedčili z teroristickej činnosti a súd nariadil ich prepustenie ešte v roku 2008. Do Číny ich nemohli poslať pre obavy, že im tam hrozí perzekúcia a mučenie. Až doteraz ich nebola ochotná prijať žiadna ďalšia krajina. Slovensko prijalo troch bývalých väzňov z Guantánama aj v roku 2010. Išlo o mužov z Egypta, Azerbajdžanu a Tuniska.
Bodka za Guantanámom
Za mučenie a zlé zaobchádzanie s väzňami nikto obvinený a stíhaný nebol, píše Vargovčíková. "A to napriek tomu, že o používaní 'waterboardingu' (mučenie formou simulovaného topenia, pozn. red.) sa dozvedel celý svet, podobne ako o nedávnom násilnom kŕmení tých, ktorí držali protestnú hladovku a žiadali prepustenie," upozorňuje mimovládna organizácia.
Amnesty dodáva, že ak by Spojené štáty robili to, čo žiadajú od iných krajín, teda dodržiavali základné princípy medzinárodného práva, už dávno sa mohli stovky zadržaných dočkať súdu alebo prepustenia. "Bodkou za Guantánamom by nemalo byť len zatvorenie väznice, prípadne presunutie podobných praktík inam. Skutočná bodka príde vtedy, keď bude za zločiny spáchané na zadržaných vyvodená plná zodpovednosť a vtedy, keď Spojené štáty 'boj s terorizmom' povedú podľa základných princípov medzinárodného práva," uzatvára mimovládka.
Zlodej ukradol poľovníkovi zbraň, zadržali ho do pár hodín
Breznianski policajti riešili v Čiernom Balogu krádež zbrane, ktorá zmizla poľovníkovi.
Tragická nehoda: Auto zišlo z cesty a niekoľkokrát sa prevrátilo
Pri nehode prišiel o život mladý muž.
Na Slovensku sú veľké rozdiely v teplote vzduchu. SHMÚ vysvetľuje dôvody
V sobotu sú na Slovensku veľké rozdiely v teplote vzduchu.
My sme les: Výkon vedenia envirorezortu je najhorší v ére samostatnej SR
V mnohých oblastiach nesie známky nekompetentnosti aj snahy o zničenie ochrany prírody na Slovensku.
SaS: Premiér sa stáva nástrojom ruskej propagandy
Slovensko je a musí ostať súčasťou Európskej únie a NATO, nie byť predĺženou rukou Moskvy.