Európska komisia sa pustila do boja s plastovými taškami
- 13:24 22.01.2014
- BRATISLAVA
Európska komisia chce obmedziť využívanie plastových tašiek v obchodoch. Pripravila preto návrh novely smernice o obaloch a odpadoch z obalov, ktorej cieľom je do dvoch rokoch od jej vstupu do platnosti znížiť množstvo používaných platových tašiek v únii o 80 %.
Momentálne pritom podľa informácií Európskej komisie použijú obyvatelia únie každý rok takmer 100 mld. plastových tašiek. V prípade neprijatia žiadnych opatrení sa očakáva nárast spotreby plastových tašiek v roku 2020 na 111 mld. za rok.
Dôležitý je zákaz poskytovať k nákupu tašky zdarma
Ako ďalej informuje výkonný riaditeľ Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie (SLICPEN) Miroslav Jurkovič, jedným z hlavných navrhnutých opatrení je zákaz poskytovať k nákupu ľahké plastové tašky zdarma.
Druhým opatrením je zavedenie povinnosti pre všetky členské krajiny znížiť za dva roky od vstupu novely smernice do platnosti množstvo plastových tašiek uvedených na trh o 80 % oproti množstvu uvedenému v roku 2010.
Zákaz bezplatne poskytovať plastové tašky, ako i povinnosť znížiť množstvo použitých plastových tašiek sa bude dotýkať tzv. ľahkých plastových tašiek s hrúbkou materiálu, z ktorého sú vyrobené, 10 až 49 mikrónov.
Zo zákazu majú byť vyňaté tzv. veľmi ľahké tašky s hrúbkou materiálu pod 10 mikrónov, ktoré slúžia predovšetkým na balenie voľných potravín, ako pečivo alebo ovocie, pretože používanie týchto tašiek má hygienické a zdravotné výhody.
Tašky by mali byť vyrobené z recyklovaného papiera
Odporúčaním komisie však je, aby i tieto tašky boli postupne nahrádzané taškami vyrobeným z recyklovaného papiera alebo iných materiálov vyrobených na biologickom základe.
"Dôvodom na zavedenie opatrení na obmedzenie používania ľahkých plastových tašiek je, že až 89 % plastových tašiek je v EÚ použitých len jedenkrát a následne sa stanú odpadom. Plastové tašky tvoria veľkú časť voľne pohodeného odpadu a sú veľkým problémom predovšetkým v súvislosti so znečistením vodných tokov a morí," uvádza Jurkovič.
Komisia taktiež odporúča, aby v členských štátoch, ktoré majú zavedený triedený zber bioodpadu, čo je v prípade Slovenska od roku 2012, boli ceny za nákupné tašky vyrobené na báze prírodných materiálov nižšie oproti ľahkým plastovým taškám o 50 %.
"Na Slovensku už v súčasnosti nie je veľký obchodný reťazec, ktorý by poskytoval plastové tašky k nákupu zadarmo,“ dodáva Jurkovič s tým, že podľa zverejnených informácií množstvo ľahkých plastových tašiek, ktoré si spotrebitelia odniesli s nákupom, klesol po zavedení poplatku medziročne v prípade obchodného reťazca Metro o 70 % a v obchodnom reťazci Tesco o 75 %.
Sieť benzínok zatvorí svoje stanice, nebude možné natankovať
Vodičom prichádzajú správy s upozornením.
Slovenská pošta ohlásila rozsiahlu odstávku, tieto služby nebudú dostupné
Slovenská pošta avizuje obmedzenie niektorých služieb.
Raši: Eurofondy musíme čerpať efektívnejšie a nebojovať so zbytočnými prekážkami
Najväčšou výzvou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR zostáva čerpanie nových eurofondov.
Minister Erik Tomáš hodnotí úspechy MPSVR: Historické výsledky v zamestnanosti
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v tomto roku splnilo veľkú časť svojich cieľov.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.